YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan ayında zeytine zam yok!
Ramazan ayında zeytine zam yok!
26 Mayıs 2015 17:48
Marmara Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ramazan sofralarının vazgeçilmezi sofralık zeytinde fiyat artışı olmayacağını bildirdi.

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi zeytine bu yıl zam yapılacak mı? 

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sofralık zeytin fiyatlarında rekora ulaşan artış haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, tespit ettikleri satış stratejileri çerçevesinde, ramazan sofralarının vazgeçilmezi sofralık zeytinde fiyat artışı olmayacağını bildirdi.

Asa, yazılı açıklamasında, sofralık zeytin fiyatlarının son 20 yılın en yüksek rakamlarına ulaştığı yönündeki haberleri değerlendirirken, özellikle ramazan ayının fırsat bilinmesiyle gıda fiyatlarında artış görüldüğünü, Marmarabirlik ürünlerinde ise zam olmayacağını vurguladı.

Marmarabirlik'in, planlı ürün alımları, düzenli stoklar ve yeni pazarlarla ürün alım ve satış rakamlarını rekor düzeylere çıkardığını aktaran Asa, "2014'te rekor satış rakamlarına ulaşarak 36 bin 200 ton zeytin sattık. 2015 yıl sonu satış hedefimizi ise 40 bin ton olarak belirledik. Belirlediğimiz satış stratejileri çerçevesinde, ramazan sofralarımızın vazgeçilmezi sofralık zeytinde fiyat artışı olmayacak. Özellikle gıda fiyatlarının arttığı ramazan ayında Marmarabirlik ürünlerini aynı fiyatlardan tüketiciye sunmaya devam edeceğiz. Tüketiciler, sahur ve iftar sofralarının vazgeçilmezi olan zeytini uygun fiyatlarla bulabilir, Marmarabirlik ürünlerini güvenle tüketebilirler" değerlendirmesinde bulundu.

Rekolte tahminlerin altında kaldı

Asa, zeytinyağı fiyatlarındaki artışın ise geçen yıl rekoltenin düşük seviyelerde gerçekleşmesinden kaynaklandığına değinerek, şu bilgileri verdi:

"Sezon başında Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyinin rekolte tahmini 190 bin ton olarak açıklanmış ancak üretim rakamları beklentinin oldukça altında kalmıştır. TSE sınıflandırmasına göre zeytinyağı, içerdiği asit oranına göre sınıflara ayrılmaktadır. Rekoltenin tahminlerin altında kalması nedeniyle asit oranı 0,8'e kadar olan natürel sızma ve natürel birinci zeytinyağının üretimi az olmuş, az olan üretime talep fazla olmuş ve dolayısıyla fiyat artışı yaşanmıştır. Fiyat artışının asıl sebebi budur. Bu yıl normalin üzerinde seyreden zeytinyağı fiyatları, ekim-kasım aylarında başlayacak hasatla birlikte normal seviyeye gelecektir."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler