YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan alışverişi uyarısı
Ramazan alışverişi uyarısı
29 Haziran 2013 12:44
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Ramazan ayında fiyat artışındaki en büyük nedenin tüketicinin dengesiz alışveriş yapması olduğunu söyledi.

Dinç, yaptığı açıklamada, yaklaşan Ramazan ayı öncesi alışveriş yapmaya hazırlanan tüketicinin dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Ramazan ayında insanların sofralarını daha canlı tutmak istemesinin özellikle gıda ürünlerinde tüketimi artırdığına değinen Dinç, bu durumu fırsat bilen bazı kişilerin haksız zam yapabileceğine dikkati çekti.

"Ramazan ayında fiyat artışındaki en büyük neden tüketicinin dengesiz alışveriş yapmasıdır" diyen Dinç, şunları kaydetti:

"Tüketici, günlük ihtiyaçları kadar alışveriş yaparsa bu durum zam yapmayı düşünenlerin iştahını kırar. Tüketici, gücünün farkına varırsa pazarın kontrolünü eline alır. Fırsatçılara prim vermemek tüketicinin elinde. Ortada toptan alışveriş yapmayı gerektiren bir durum yok. Vatandaş, alışverişlerini her zamanki gibi yaparsa talep normal seyrinde kalır. Şimdi bazıları mallarını stok yaptı. Duruma göre söz konusu malları piyasaya sürecek. Hızlı talep olmazsa fiyatlar düşer. Dengeleri değiştirmek tüketicide biter."

Dinç, talep yoğunluğunun da istismar edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler