YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Radar cezaları kışın azalıyor
Radar cezaları kışın azalıyor
18 Aralık 2013 11:44
Özellikle kışın soğuk hava, zeminin ıslak ya da buzlanmanın fazla olmasının sürücülerin hızlarını düşürdüğü, bunun da yaz mevsimine oranla radar cezalarını azalttığı bildirildi.

Ordu Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü İsmail Erol, yaptığı açıklamada, sürücülere kesilen radar cezalarının kış mevsimiyle azaldığını söyledi.

Kış aylarında hava şartlarından dolayı trafiğin yavaşladığına dikkati çeken Erol, şöyle konuştu:

"Radar uygulaması insanların can ve mal güvenliğini koruma amaçlı yapılıyor. Hız denetimlerini her yerde olduğu gibi radarla yapıyoruz.

Emniyet Genel Müdürlüğünün belirlediği statüye göre gündüz 8, gece ise 6 saat olmak üzere 14 saat bu uygulamamızı sürdürüyoruz. Kazaların azalmasında sıklıkla yaptığımız radar denetimlerinde teşkilatımız başarılı oldu.

İçerisinde bulunduğumuz yılın yarısından itibaren radar uygulamalarının çok fazla olması sebebiyle hem ilimizdeki insanlar hem de çevre illere geçiş yapan sürücüler hız denetiminin ne kadar değerli olduğunu biliyor ya da emniyet teşkilatının buna ne kadar önem verdiğini hissetti. Bu önem sebebiyle radarla hız uygulamaları yoğun bir şekilde yapılırken sürücüler de trafiği sakinleştirdiler."

 "Kışın sürücüler radara daha az düşüyor"

Erol, kışın sürücülerin yaz aylarına oranla radara daha az yakalandığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Özellikle kışın havaların soğuk olması, zeminin ıslak ya da buzlanmanın fazla olması nedeniyle sürücülerin hız limitlerini düşürüp yavaşlamasıyla radar cezaları da yaza göre azaldı. Radar cezalarının azalmasında kış mevsiminin çok etkisi oldu. Havalar soğuk ve yağmurlu olunca araçlar arasındaki takip mesafesi de uzadı. Sürücüler daha dikkatli bir şekilde araçlarını kullanmaya çalışıyor. Açıkçası kış sebebiyle trafik yavaşlıyor. Bunların hepsi bir araya gelince radara yakalananların sayısı da azalıyor. Sürücülerimizden yaz aylarında da aynı hassasiyeti bekliyoruz."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler