YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin: Türk halkını tebrik ediyorum
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 15 Temmuz'daki darbe girişimi hakkında, "Türkiye şu anda büyük projeler için zor dönemden geçiyor. Son olarak Türkiye'de bir darbe girişimi oldu. Biz de takip ediyorduk. Türk halkını tebrik ediyorum" dedi.
Putin: Türk halkını tebrik ediyorum
10 Ekim 2016 / 16:46 Güncelleme: 10 Ekim 2016 / 17:23

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 23. Dünya Enerji Kongresi'nin Başkanlar Oturumu'nda yaptığı konuşmada, tüm ülkelerin, insanların güncel enerji kaynaklarına erişimini sağlamak için çabalaması gerektiğini ifade etti.

Dünya üzerinde 2 milyar insanın enerjiye erişimi olmadığını hatırlatan Putin, "Enerjiyi, ekonomiyi geliştirerek, bunların gelişmesine yönelik engelleri kaldırarak, elektrik gibi temel medeniyet nimetlerine erişimi sağlamalıyız." dedi.

Hidrokarbon piyasalarında anlayışın son yıllarda çok değiştiğinin altını çizen Putin şöyle devam etti:

"Bazıları petrol fiyatlarının iki kat birden düşmesinin hidrokarbon kaynakları bitirdiğini söylüyor. Bunu söylemek için somut bir gerekçe yok. Mevcut koşullarda petrol fiyatlarının sabitlenmesi için petrol üretiminin kısıtlamasının doğru bir yöntem olduğunu düşünüyoruz.

Bununla ilgili OPEC ülkelerinin girişimini destekliyoruz. Bu piyasa mekanizmasının bozulması anlamına gelmiyor. Aksine dengeye kavuşmayı hızlandıracaktır. Petrol üretimi kısıtlanacaksa buna katılmaya hazırız ve diğer ihracatçıları da buna çağırıyorum. Kasım ayındaki OPEC toplantısında bu gelişim, somut anlaşmalar haline gelecektir.

Piyasa ve yatırımcılara pozitif sinyal verecektir. Bunun sayesinde spekülatif aktiviteler ve yeni dalgalanmalar önlenecektir. Hem ihracatçılar hem tüketiciler sorumlu ve öngörülebilir şekilde hareket etmeliler."

"KUZEY AKIM 2, TÜRK AKIMI GİBİ PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Bazı ülkelerin siyasi çıkarlar için enerjide kısıtlamaya gitmesinin kabul edilemez olduğuna dikkati çeken Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazı ülkelerin sermayeye ve teknolojiye erişimi asılsız şekilde kısıtlamaları doğru değil. Bazı ülkeler iş adamlarına 'Avantajlı projeleri kapatın' tavsiyesinde bulunuyor. 'Ucuz fiyatlardan, sevkiyatlardan da vazgeçin' diyor. Bu tür hareketler enerjiyi ve küresel ekonomiye istikrar vermiyor. Görüyoruz ki bu tür girişimde bulunan taraflar, müttefikleri ve ortakları hakkında hiç düşünmüyor ama kendi çıkarlarını önde tutuyor.

Rusya büyük enerji devleti olarak uzun sürecek ve sürdürülebilir gelişmeye katkı sağlamaya devam edecektir. Yeni kaynakların keşfi için yatırım yapıyoruz. Çıkarmaya da zor koşullarda olsa bile devam ediyoruz. Kimse şüphe etmesin.

Küresel enerji piyasalarına enerjinin sevkiyatı bakımından çok güvenilir olmaya devam edeceğiz. Yeni projelerimiz olacak. Kuzey Akım 2, Türk Akımı gibi projelerini gerçekleştirmek istiyoruz ve çalışıyoruz."

"TÜRKİYE'DE DARBE GİRİŞİMİ KONTROL ALTINA ALINDI TÜRK HALKINI TEBRİK EDİYORUM"

15 Temmuz darbe girişimine değinen Putin, "Türkiye şu anda büyük projeler için zor dönemden geçiyor. Son olarak Türkiye'de bir darbe girişimi oldu. Biz de takip ediyorduk. Türk halkını tebrik ediyorum. Durum kontrol altına alındı. Türkiye'ye tebriklerimizi ileterek başarılar diliyorum" dedi.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler