YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis göstericilere müdahale etti
Polis göstericilere müdahale etti
Polis göstericilere müdahale etti
06 Mayıs 2008 / 10:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Gıda fiyatlarındaki artış, Somali'de onbinlerce kişinin katıldığı gösterilerle protesto edildi. Polis, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan göstericilere ateş açarak müdahale etti, 2 gösterici hayatını kaybetti.


Somali'nin başkenti Mogadişu'da, sokakları öfkeli kalabalıklar doldurdu. Bu defa güvenlik güçlerinin karşısına ellerinde sopalarla, gıda fiyatlarındaki krize isyan eden kadınlar ve çocuklar çıktı.
 
2001'den bu yana istikrarın sağlanamadığı Somali'nin para birimi "şilin", yılın ilk 4 ayında yarı yarıya değer kaybetti.
 
Yılbaşından bu yana, temel gıda maddeleri olan mısır ve pirincin fiyatı neredeyse iki katına çıktı. Gittikçe artan sahte para basımı da, sorunları çoğaltıyor.
 
Onbinlerce Somaliliyi sokağa döken de, esnafın 3 cente karşılık gelen 1000 şilin değerindeki eski banknotları kabul etmemesi. Halk tepkili:
 
"Hükümeti ve esnafı bu paraları almadıkları için protesto ediyoruz. Elimizde sadece bu var. Şimdiye kadar görülmemiş bir felaketle karşı karşıyayız."
 
BM, geçen hafta 7 milyonluk Somali nüfusunun yarısının açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıklamıştı.
 
Senegal'den BM'ye tepki
 
Gıda krizinin çatışmaya dönüştüğü bir başka Afrika ülkesi Senegal'den de, BM'nin gıda ve tarım örgütüne sert eleştiri geldi. Cumhurbaşkanı Abdüllay Wade, dünyayı yaklaşan krize uyarmakta geç kaldığını savunduğu örgütün lağvedilmesi gerektiğini söyledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler