YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasaların merakla beklediği görüşme başlıyor
Dolardaki düşmek bilmeyen ateş sonrasında piyasaların heyecanla beklediği görüşme birazdan gerçekleştirilecek...
Piyasaların merakla beklediği görüşme başlıyor
11 Mart 2015 / 17:53 Güncelleme: 11 Mart 2015 / 17:55

Yurtdışı kaynaklı gelişmeler ve içeride yaşanan faiz tartışmaları ile birlikte 1,5 aydır yükseliş trendinde olan ve sık aralıklarla rekor üstüne rekor kıran dolarla ilgili dün yapılan 7.5 saatlik geniş kapsamlı ekonomi zirvesinin ardından bugün de uzun zamandan beridir beklenen kritik Cumhurbaşkanı Erdoğan-Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı görüşmesi gerçekleştiriliyor.

Piyasaların göz kulağı Köşk'te

Köşk'te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı arasında gerçekleştirilecek olan görüşme büyük önem taşıyor.

Dünkü 7.5 saatlik Ekonomi Zirvesi sonrasında Merkez'e güven duyulduğuna yönelik verilen mesajlar piyasalarda olumlu karşılandı. Güne sakin bir seyir ile başlayan dolarda sukunet havası sürerken, piyasaların gözü kulağı ise saat 16:45'de Köşk'te başlaması beklenen toplantıya odaklandı.

Brifing verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz kararlarından ötürü çok defa eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan hem faiz hem de dolar üzerinde yaşanan gelişmelerle ve sebepleriyle ilgili bilgi alacak. Başçı, Merkez Bankası'nın faiz politikasını anlatarak, faizleri neden düşürmediklerini açıklayacak.

Tartışmaları bitirecek açıklama bekleniyor

Köşk'te yapılacak toplantı sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başçı ve Babacan'dan uzun zamandan beridir yaşanan tartışmalara son noktayı koyacak ve piyasaları da bir anlamda rahatlatacak bir açıklama yapması bekleniyor. Böylece yaklaşan FED toplantısı öncesinde yaşanacak olumsuzluklara karşıda bir ön alma gerçekleştirilmiş olunacakken, içeriye ve dışarıya Merkez ile herhangi bir sorunun olmadığı mesajı verilmiş oluncak.

Merkez'den 3 hamle birden

Uluslarası piyasalarda özellikle FED kaynaklı yaşanan gelişmelerden ve içeride belli konular üzerinden yaşanan tartışmalardan ötürü doların 2,60'lı seviyeleri aşması üzerine geçtiğimiz günlerde harekete geçen Merkez Bankası dolara karşı 3 hamle birden yaptı.

İki hafta arayla 2.8 milyar dolar

İlk olarak döviz satım ihalelerini günlük olarak belirleme kararı alan Merkez Bankası, ikinci hamlesinde repo faiz oranlarını dolar için 7.5’ten yüzde 4.5’e, euro için ise yüzde 6.5’ten yüzde 2.5’e indirme kararı alırken son yaptığı hamlede ise, Mart ayı içinde iki hafta arayla toplam 2.8 milyar dolarlık döviz likiditesi sağlayacağını açıkladı.

Müdahalenin etkisi FED ile kayboldu

Merkez'in dolara yönelik yaptığı tüm bu müdahalelerin dolar üzerindeki etkileri ise sınırlı oldu. Hamleler sonrasın kısa süreli geri çekilme yaşayan dolar yeniden belli seviylere doğru tırmanışa geçti. Bunun nedeni ise tüm dünya piyasalarının yakından takip ettiği ve yapılmasına sayılı günler kalan FED toplantısı. FED'in 18 Mart'ta yapacağı toplantısında faiz artışı için kullandığı “sabırlı bekleyiş” ifadesini çıkaracağı konuşuluyor. Bu beklenti ise doların daha da ateşini çıkartıyor.

En kritik hafta

O yüzden 2,60 - 2,64 bandı arasında gitgeller yaşayan dolar için en kritik hafta önümüzdeki hafta. FED'in söz konusu toplantıdan kısa vadede faiz artışına yönelik olumlu bir açıklama yapması halinde uzmanlar doların gideceği seviyeyi kestirmekte zorlanıyor.

 

HABER7

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler