YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasaların gözü ECB'de olacak
Piyasaların gözü ECB'de olacak
10 Ocak 2013 09:24
Dün genel olarak alıcılı seyreden ve günü yükselişlerle kapatan piyasaların bugünkü odak noktası ECB'nin faiz kararı ve sonrasında Başkan Mario Draghi'nin açıklamaları olacak.

ABD'de 4. çeyrek şirket karlarının açıklanmaya başlanmış olması hisse bazlı hareketleri ön plana çıkarırken iki günlük düşüşün ardından dün yükselişle tamamlandı. Dow Jones endeksi günü yüzde 0,46 oranında yükselişle 13.390 puandan kapatırken, S&P 500 endeksi yüzde 0,27, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,45 oranında değer kazandı.

Avrupa tarafında bugünkü ECB toplantısı ve faiz kararı öncesinde hisse senedi piyasaları pozitif seyretti ve Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,32  oranında yükselişle 7.720 puandan kapattı. Fransa'da CAC 40 endeksi önceki gün kapanışına göre yüzde 0,31 değer kazanırken İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,74 oranında yükseliş kaydetti.

Bugüne gelindiğinde Çin'de açıklanan ihracat rakamının ekonomik aktiviteye yönelik iyimserliği artırması ve Japonya'da Hükümet ve Merkez bankası'nın (BOJ) ekonomiyi destekleyecek adımlar atılacağına yönelik beklentiler Asya borsalarının yükselmesini sağlıyor. Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,70 değer kazanırken Honkong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,55 yükseliş kaydetti.

Yurt içinde ise Hazine'nin düzenlediği borçlanma ihalelerinde sağlanan başarı ile faizler düşüşüne devam ederken İMKB'de de rekorlar yenilendi. Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,89'a gerilerken İMKB 100 endeksi ise tarihinin en yüksek kapanışı olan 81.149 puandan kapattı.

Bugün piyasalar ECB ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) faiz kararları ve sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarını izleyecek. Analistler ECB'nin faizlerde herhangi bir değişiklik yapmasını beklememekle birlikte Draghi'nin açıklamalarının piyasaların önümüzdeki dönem beklentilerini etkilemesi bakımından yön üzerinde belirleyici olabileceğini tahmin ediyor.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler