YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasalardaki bir çok kesimin beklentisinin altınd
Piyasalardaki bir çok kesimin beklentisinin altınd
Piyasalardaki bir çok kesimin beklentisinin altınd
18 Mart 2008 / 20:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Amerikan Merkez Bankası, faiz oranlarında 0,75 puanlık indirime gitti. ABD Merkez Bankası (FED), gösterge faiz oranını yüzde 0,75 indirdi. FED'in para politikası organı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), bugün yaptığı toplantıda, faiz oranının yüzde 3'ten, yüzde 2,25'e çekilmesini kararlaştırdı. Reuters ajansı, indirim miktarının, ''mali piyasalardaki bir çok kesimin beklentisinin altında kaldığı'' yorumunu yaptı. Bu yılın başında yüzde 4,25 olan temel gösterge faiz oranı 22 Ocak'ta yüzde 0,75, bundan 8 gün sonra ise yüzde 0,50 daha düşürülmüş ve yüzde 3'e çekilmişti.


Bakan Unakıtan, 2007 yılı sonu itibariyle tarımsal sulama abonelerinin TEDAŞ'a borçlarının 1.8 milyar YTL olduğunu belirtti.


-TEKEL İHALESİ-


TEKEL'e ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Unakıtan, TEKEL'in sigara paketleme makinelerine ilişkin ihalenin, yasalara uygun olarak, hazine zararı olmadan yapıldığının yargı kararlarıyla da sabit olduğunu bildirdi. İhale nedeniyle yapılan suç duyurusu sonucunda açılan davada sanıklar hakkında beraat kararı verildiğini dile getiren Unakıtan, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde, ihaleye fesat karıştırma yönünden açılan davada da beraat kararı verildiğini ifade etti. Kemal Unakıtan, Hazine Başkontrolörünün kendisine verilen yetki ve görevi aşarak hazırladığı raporda, beraat kararlarına ilişkin olarak yeniden yargılanma talebinde bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi: ''Bu konu, arkasında siyasi nedenler olduğu için çok fazla işlendi. Yeniden yapılacak yargılamada, oğlum Abdullah Unakıtan ve Faysal Finans yöneticilerinin de yargılanmasını istendi. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi de yeniden yargılama talebi hakkında önceki beraat kararının yerinde olduğu kararını veriyor.


Bu kararla, TEKEL A.Ş. yöneticilerinin kamu ihale kanununa aykırı hareket etmedikleri, tek kuruş Hazine zararı olmadığı bir kez daha kesinlik kazandı. Buna rağmen çeşitli yerlerde bu konular konuşuldu, siyasi birtakım düşüncelerle, temcit pilavı gibi sürekli gündeme getirildi. Olmayan şeyler varmış gibi gösterilmeye çalışıldı. '30 bin dolar vermiş de o 30 bin doları benim oğluma vermiş de ... Hayır, öyle bir şey yok. O adam daha sonra, 'Ben notere öyle bir ifade vermedim' dedi.''


-FUTBOL KULÜPLERİNE DESTEK-


Maliye Bakanı Unakıtan, Türk sporuna destek için, futbol kulüplerinin borçlarına taksitlendirme olanağı getirildiğini söyledi. Spor kulüplerinin 31 Temmuz 2004 tarihine kadar ödenmeyen borçlarının düşük faiz uygulanarak taksitlendirildiğini belirten Unakıtan, buna ilişkin bir kanun tasarısının da Meclis gündeminde yer aldığını kaydetti. Kemal Unakıtan, her yıl yüksek öğretim kurumları ve üniversite bütçelerine belirli miktarlarda ödenek konulduğunu kaydederek, bu kapsamda 2008 yılında Yüksek Öğretim Kurulu ve üniversite bütçeleri için 373 milyon YTL ödenek ayrıldığını bildirdi. AK Parti hükümetleri döneminde yürütülen maliye politikalarının, ekonomik istikrarın sağlanması ve mali disiplinin tesis edilmesine yaptığı katkıların milletçe her zaman takdirle karşılandığını ifade eden Unakıtan, şunları kaydetti: ''Ekonomideki son olayları biliyorsunuz. Pazartesi günü piyasalar epey sarsıldı. Dolar ve avro yükseldi. İnanın bu maliye politikaları, mali disiplin olmasaydı, hani o anayasa atıldı ya bir zamanlar, nasıl allak bullak olmuştu, ondan beter olurdu. Onun için bu mali disipline dua edin ve kıymetini de bilin. Türkiye bugünlere kuvvetli girmeseydi, çok başka tablolarla karşı karşıya kalabilirdik.''


-VERGİ CEZALARININ SİLİNMESİ-


Vergi cezalarının silinmesi ya da affedilmesi konusunda da bir çalışma olmadığını ve bunun düşünülmediğini kaydeden Unakıtan, vergi borçlarının taksitlendirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi. İktidarlarından önceki dönemlerde özelleştirilen kurumlarda çalışanların mağdur olduğunu ifade eden Unakıtan, dönemlerinde, özelleştirilen kurumlarda çalışanların kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirildiğini kaydetti. Bakan Unakıtan, bu kapsamda 1992'den bugüne kadar 17 bin 843 işçi ataması yapıldığını kaydetti. Bakan Unakıtan, 1999-2007 dönemi itibariyle özelleştirilen 70 kuruluşta çalışan 25 bin 732 işçiden 13 bin 338'inin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirildiğini bildirdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın, konuşmasının ardından, ''Konuşmanızda 'Bizim şirketimiz' dediniz. Bu şirkete ortak mısınız, yoksa sehven mi söylediniz bu sözü?'' diye sorması üzerine, Kemal Unakıtan, ''Dil sürçmesi oldu, ortak değilim'' dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler