YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasalarda dikkatler "Fed" toplantısında
Piyasalarda dikkatler "Fed" toplantısında
11 Eylül 2015 10:20
Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri, yetkililerin ülkede finans piyasalarına istikrar kazandırmaya yönelik taahhütlerine ilişkin işaretlerle birlikte, değer kazandı ve offshore işlemlerde yuan bir ayın zirvesine çıktı.

Dolar, Fed'in gelecek hafta faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerin azalması ile birlikte, son üç haftada ilk kaybına yöneldi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi, son beş ayın en hızlı haftalık kazancına yöneldi ve MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin erken saatlerdeki kaybını geri almasına yardımcı oldu. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi üç hafta süren düşüş serisini sonlandırmaya hazırlanırken, offshore yuan, Perşembe günkü rekor sıçramasının ardından fazla değişmedi. Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti, dolar karşısında gelişen ülke paralarındaki yükselişlere öncülük etti. ABD endeks vadeli kontratları yükseldi. Petrol varil başına 45 doalrın üzerinde tutundu.

Çin'in finans piyasalarındaki kargaşanın küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceğine ilişkin endişeler bu hafta, regülatörlerin hisse senedi piyasasındaki volatiliteyi kontrol altına alması ve kurun daha da düşeceğine ilişkin spekülasyonu engellemek için müdahalede bulunmasının ardından yatıştı. Ekonomistler ve para piyasası traderları, Fed'in 16-17 Eylül'deki toplantısında faiz artırımına gidip gitmeyeceği konusunda bölünmüş durumda.

Tokyo'da Nomura Holdings Inc. kıdemli stratejisti Juichi Wako, "Temel göstergelere dayanmaktan ziyade, piyasa kısa vadeli olaylar ve teknik seviyelerden yön buluyor," dedi ve "Bir taban oluşuyor görünüyor, ancak ABD para politikasının ne olacağı dahil, halen belirsizlik tamamaen ortadan kalkmış değil" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalar

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:38'de yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve Asya hisselerinin gösterge endeksi, Pazartesi günü Kasım 2012'den bu yana en düşük seviyesinden kapanmasından bu yana yaklaşık yüzde 3.1 ralli yaptı.

Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri bu hafta yaklaşık yüzde 8 yükseldi ve bu 10 Nisan'dan bu yana en yüksek artışı işaret ediyor. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi bu hafta şimdiye dek yüzde 12 yükseldi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün yüzde 0.5 yükselmesinin ardından yüzde 0.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi.

Japonya'da Topix Endeksi erken saatlerdeki kazancının bir kısmını geri vermesine karşın yüzde 0.4 yukarıda seyrederken, Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi bugün fazla değişmedi ve haftayı yüzde 0.7 kayıpla geçmeye yöneldi.

Yuan dolar karşısında Hong Kong'da, 12 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra dalgalı bir seyir izleyerek 6.4001 seviyesine geldi.

 

BLOOMBERG HT

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler