YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasalar 'kongre' kararına nasıl tepki verecek?
Piyasalar 'kongre' kararına nasıl tepki verecek?
05 Mayıs 2016 07:20
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme sonrasında Ak Parti’de “kongre” kararı gelmesi piyasalarda sert fiyat hareketlerine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu görüşmesi öncesinde uluslararası piyasalarda 2.8875 TL’den işlem gören dolar, kongre kararıyla 3 TL sınırına fırladı.

Şimdi gözler yurtiçi piyasaların gelişmelere nasıl tepki vereceğinde…

Uzmanlar, dolar ve borsanın güne hızlı bir başlangıç yapacağı görüşünde. Doların güne uluslar arası piyasaların verdiği tepkinin benzerini vererek başlaması bekleniyor.

Son iki gündür değer kaybeden Borsa İstanbul’un da güne sert düşüşle başlayacağı tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile yapacağı görüşme piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

HABERTURK.COM'a konuşan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Sağman, piyasalarda hareketli bir döneme girildiğini belirterek, "Siyasi taraftan gelen her haber yakından takip edilecek. Kongre kararı sonrasında borsada hızlı bir açılış olacaktır" dedi.

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy ise kurun 2.90'ın üzerine yükselmesinin volatiliteyi biraz daha artıracağını söyledi.

Paksoy "Kur 2.85 altına kalıcı gelmeden, borsa da 82.500'ü kalıcı olarak geçmeden temkinli olmak, içerideki ve dışarıdaki haber akışını takip etmek gerekir" diye konuştu.

 

HABERTÜRK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler