YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasalar coşacak
Piyasalar coşacak
13 Eylül 2010 08:57
Referandum yüzde 58 oyla labul edildi. Sandıktan çıkan sonucun haliyle piyasalara etkisi de olacak. Analistlerin tahminlerine göre Borsa'nın 61.000 seviyesinin üzerine çıkması bekleniyor.

Referandumdan yüzde 50-55 civarı 'evet' oyu çıkmasını fiyatlamış olan piyasaların yüzde 58'e ulaşan 'evet' sonucundan olumlu etkilenmesi bekleniyor.

Çıkan sonucun referandumun gelecek yıl yapılacak seçimlerde tek parti hükümeti çıkması ihtimalini kuvvetlendirdiğini belirten analistler, bunun da hisse senedi, bono ve TL üzerinde alım yönünde etkisinin olacağını söylüyor. Analistlerin tahminlerine göre Borsa'nın 61.000 seviyesinin üzerine çıkması, gösterge tahvil faizinin yüzde 8 bileşik seviyelerinde seyretmesi hatta kısa süreli de olsa bu seviyenin altına inmesi, dolar/TL tarafında ise 1,50 seviyelerine hareket bekleniyor.

Ekspres Yatırım Genel Müdürü Haldun Alperat, "Piyasanın fiyatladığı 'evet' çıkmasıydı. Ama bu sonuç genel olarak politik istikrarın, AK Parti'ye güvenin devam ettiğini gösteriyor. Dışarısı bozulmazsa bu piyasa için olumlu. İMKB'de pazartesi açılış itibarıyla küçük bir ralli olur; 1 hafta 10 günlük süreçte yüzde 5'lik artı etkisi olur." dedi. Referandum sonucunun mali piyasalar açısından 2011'de yapılacak genel seçime yönelik vereceği sinyaller sebebiyle önem arz ettiğine dikkat çeken HSBC Stratejisti Fatih Keresteci de, şunları aktardı: "Sonuç, bir miktar sürpriz oldu ve evet oyları tahminlerin de üzerinde kaldı. 'Güçlü evet' olarak nitelendirilebilecek olan bu sonuç, mevcut tek parti AK Parti iktidarının süreceğine işaret ediyor. Tek parti iktidarını ekonomi açısından olumlu gören mali piyasalar bu sonucu olumlu algılayacaktır zira piyasalar zayıf bir evet (yüzde 52-53) sonucunu fiyatlıyordu. Bu nedenle mali piyasaların olumlu bir seyir izleyeceğini, küresel mali piyasalara göre daha iyimser bir trend izleyeceğini tahmin ediyorum. Hisse senedi piyasasının hatırı sayılır bir oranda değer artışı kaydedeceğini, TL'nin değer kazanacağını ve faizlerde de bir miktar düşüş olacağını öngörüyorum."

Cheuvreux ekonomisti Simon Quijano Evans da, "Bu kadar güçlü bir güvenoyu çıkması, piyasaların gelecek yılki seçimlerde tek parti hükümeti kurulacağına yönelik beklentilerini güçlendirdi. Sonuç olarak Türk hisse senetleri ve döviz güçlü seyrini sürdürecektir." diye konuştu.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral: İşsizlik yüzde 10'un altına düşer

Türk halkı referandumda tercihini değişim ve demokrasiden yana kullandı. Kararın sonucu siyasi parti meselesi olarak görülmemeli. Bundan sonra yapılması gereken millet olarak kardeşlik ve dayanışmanın artırılması. İş dünyasının morali önümüzdeki dönemde artacak. Sandıktan çıkan sonuç istihdamı artıracak. İstihdamdaki artış işsizlik oranlarının yüzde 10'un altına inmesi için de önemli bir eşik olacaktır.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş:  Ekonomik gelişme hızlanacak

Türk milleti dün gerçekleştirilen referandumda büyük sağduyu örneği göstererek tercihini ortaya koydu. Bizler iş dünyası olarak her zaman Türkiye'nin istikrarından, Türkiye'nin ekonomik gelişmesinden, zenginleşmesinden ve refahın tabana yayılmasından yana olduk. İnanıyorum ki halkımızın onayladığı bu anayasa değişiklikleriyle Türkiye sadece daha demokratik bir ülke olmakla kalmayacak, aynı zamanda ekonomik gelişmesi hızlanacak ve istikrarını muhafaza edecek.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner:

TÜSİAD yeni anayasa istedi
Seçmen ve toplum iradesini yansıtan referandumun sonucu saygıyla karşılanmalı. TÜSİAD referandum sonucundan bağımsız olarak, Türkiye'nin yeni anayasaya ihtiyacının canlı kalacağını pek çok kez dile getirdi. Yeni anayasa, 'tüm vatandaşlarımızın farklılıklarıyla bir arada yaşama iradesini temsil eden, ileri demokrasilere örnek teşkil edebilecek, vatandaşla iletişim gücü yüksek ve yenilikçi bir toplum sözleşmesi' niteliği taşımalı.
Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler