YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasalar "Çin" verisi ile tedirgin
Piyasalar "Çin" verisi ile tedirgin
13 Ekim 2015 09:02
Uluslararası piyasalar, Çin verilerinin kötü çıkmaya devam etmesi ile birlikye olumsuz etkileniyor

Asya hisse senetleri, Çin'de ithalatın beklenenden daha fazla düşmesinin, dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki zayıflığın bu ülkenin ticaret ortaklarına nasıl yansıdığının altını çizmesi ile birlikte, yedi haftanın en yüksek seviyesinden düşerken, metaller geri çekildi.

Enerji ve ham madde şirketleri, Çin'in dolar bazında ithalatının Eylül ayında yüzde 20 düşmesi ile birlikte, MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki kayıplara öncülük etti. Çin hisse senetleri geri çekildi ve küresel hisse senetlerinin gösterge endeksi, bu ay her gün yükseldikten sonra geriledi. Avustralya doları dokuz günlük rallinin ardından düşerken, nikel ve altın değer kaybetti. ABD Hazine tahvilleri ralli yaptı.

Melbourne'de Pengana Capital Ltd. portföy yöneticisi Tim Schroeders, "Çin'in zayıflayan ekonomisi piyasa üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek," dedi ve "Fed'in faiz artırımını erteleyeceği spekülasyonuna dayanarak hisse senetlerinde oldukça önemli bir yükseliş görmüştük. Bu durum şimdi değerlemelere iyice yansımış durumda" şeklinde görüş bildirdi.

Azalan ithalat, Çin'in tüketim ile yönlendirilen ekonomiye dönüşümünün kayda değer zorluklarla karşılaşmakta olduğuna ilişkin endişeleri artırırken, ihracattaki beklenenden yavaş düşüşü ve tarihinin ikinci en büyük dış ticaret fazlasını gölgeliyor. Dünyanın en büyük emtia tüketicisi Çin'de zayıf talebi teyit eden veriler, deflasyon tehdidinden kurtulma çabaları içindeki küresel politik yapıcılarının karşı karşıya kaldıkları güçlükleri işaret eden zayıf ekonomik verilere ek oluşturuyor.

Piyasalar

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:45'te yüzde 1 aşağıda seyrederken, Japonya'da Topix Endeksi, tatilin ardından bu haftanın ilk işlem gününde yüzde 0.9 geriledi. Yen, endeksin Cuma günü altı haftanın zirvesinden kapanmasından bu yana yüzde 0.3 değer kazandı.

Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 düşerken, bu piyasada işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.8'lik bir gerileme gerçekleştirdi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün yüzde 0.1 yükselerek çıkışını dördüncü güne taşımasının ardından fazla değişmedi.

Çin yuanı dolar karşısında dış ticaret verileri sonrası onshore işlemlerde yüzde 0.3 düşerek 6.3373'e geriledi. ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi son dört günde ilk kez yükseldi ve 24 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesinden çıkış gerçekleştirdi.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan düşerek yüzde 2.05'e indi.

Batı Teksas petrolü (WTI) Pazartesi günü yüzde 5.1 geriledikten sonra yüzde 0.9 değer kazanarak 47.52 dolara ulaştı. Brent petrolü, dünkü yüzde 5.3'lük kaybın ardından yüzde 1.1 prim yaptı.

Nikel Londra'da yüzde 1.7 gerileyerek ton başına 10,450 dolara indi. Spot altın, iki günlük kazancının ardından, yüzde 0.8 kayıpla ons vabaşına 1,155.07 dolara indi.

 

BLOOMBERG HT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler