YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pirinç fiyatları aldı başını gidiyor
Pirinç fiyatları aldı başını gidiyor
Pirinç fiyatları aldı başını gidiyor
09 Nisan 2008 / 20:24 Güncelleme: 09 Nisan 2008 / 00:00

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, ''TMO stoklarındaki 31,4 bin ton çeltiğin birkaç firmaya satıldığı, bunu fırsat bilen firmaların pirinç fiyatlarını
yükselttiği'' iddialarının gerçeği yansıtmadığını, toplam 77 firmanın Ofis'ten çeltik aldığını bildirdi.
        


Kemaloğlu, pirinç fiyatlarındaki hızlı yükselme ve TMO'nun çeltik satışları ile ilgili iddialar üzerine yaptığı yazılı açıklamada, kurum stoklarında ve piyasada Türkiye tüketimine yeterli miktarda ürün bulunmasına karşın, yüzde 100'ün üzerinde fiyat artışları ile ürün satılmaya çalışıldığına dikkati çekti.
        


Kemaloğlu, fiyatların gereğinden fazla tüketiciye yansıtılmasını önlemek için, stoklardaki pirincin satışa açılması yanında, tarife kontenjanı kapsamında ithalat için de çalışma başlatıldığını bildirdi.
        


TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, yaptığı açıklamada, uluslararası hububat piyasalarında üretim ve tüketim ilişkisi yanında çok sayıda faktörün etkisi ile bir süredir yaşanan hareketliliğin, başta buğday olmak üzere hammadde fiyatlarında artışa yol açtığını hatırlattı.
       


Artan dünya fiyatlarının, iç piyasa hammadde fiyatları ile birlikte mamul madde fiyatlarına yansıdığına işaret eden Kemaloğlu, içinde bulunulan süreçte, hammadde fiyatları ile mamul madde fiyatları arasındaki maliyet ilişkisinin bazen gözardı edildiğinin ve tüketicilere gereğinden fazla fiyatın yansımasına sebep olunduğunun görüldüğünü
vurguladı.
        


Son günlerde çeltik ve pirinç fiyatlarında hareketlilik yaşandığını kaydeden TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, bunu değerlendirmek üzere 4 Nisan'da sektör temsilcileri ile bir toplantı yapıldığını ve toplantıda ''yurt içinde yeterli pirinç-çeltik bulunduğu'' teyidinin alındığını belirterek, açıklamasına şöyle devam etti:
        


''Piyasada halen 200 bin ton civarında çeltik stokunun bulunduğu, Kurumumuz stoklarında sektörün 30 bin ton civarında emanet ürünün bekletildiği, Kurumumuzdan satın alınan çeltiklerin 20 bin tonunun depolarımızdan çekilmediği bir ortamda, hasat sezonunda 700-800 YTL/ton fiyatlarla üreticiden alınan ürünün bugün yüzde 100'ün üzerinde fiyatlarla satılmaya çalışıldığı bir süreç yaşanmaktadır.
        


Ülkemizde, 2007 yılı için 650 bin ton civarında çeltik üretimi gerçekleşmiş olup, bunun pirinç karşılığı yaklaşık olarak 400 bin tonu bulmaktadır. Hasat sezonundan bugüne, asgari 70 bin ton da pirinç ithalatı gerçekleşmiştir. Halen devam eden yoğun ithalat ile birlikte yıllık ortalama 550 bin ton olan tüketim rakamı rahatlıkla karşılanmaktadır. Dolayısıyla ürün yokluğuna dayalı bir fiyat hareketlenmesinden söz edilemez.''
         
         ''PİYASA KENDİ HALİNE BIRAKILMAYACAK''
         
        


Piyasanın kendi haline bırakılmayacağını vurgulayan TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, uluslararası piyasalarda yaşanan hareketlenme dolayısıyla tüketicilere gereğinden fazla bir bedelle pirinç fiyatının yansıtılmaması için en kısa sürede ilave adımlar atılacağını bildirdi.
        


Kemaloğlu, bu kapsamda TMO stoklarında bulunan 10 bin ton civarındaki çeltiğin hızla pirince dönüştürülerek bin 800 YTL/ton fiyat ile satılmasına devam edileceğini, ayrıca tarife kontenjanı kapsamında pirinç ithali yanında, TMO aracılığıyla piyasalara ilave ürün arzı konusunda çalışmaların başlatıldığını açıkladı.
        


Kemaloğlu, açıklamasında, ''Bütün tarafların sağduyu içinde hareket ederek, olası spekülasyonlara alet olmamasının ülkemiz menfaatleri açısından uygun olacağını hatırlatmakta fayda görmekteyiz'' ifadesine yer verdi.
        


TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, ''Ofis stoklarındaki 31 bin 452 ton çeltiğin birkaç firmaya verildiği'' yönünde basında yer alan iddialar konusunda da; 77 firmaya satış yapıldığını, ürün alan firmalar ve alım miktarlarının internette ilan edildiğini bildirdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler