YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Petrolü döviz ile alıp TL ile satıyoruz"
"Petrolü döviz ile alıp TL ile satıyoruz"
23 Ağustos 2014 17:26
Amasya'da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çeşitli temaslarda bulunmak için karayolu ile Ankara’dan Amasya’ya geldi. Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin’i makamında ziyaret eden Bakan Yıldız’ı protokol heyeti tarafından karşılandı. Burada gündeme değerlendirmelerde bulunan Bakan Yıldız, ham petrol fiyatlarının neden vatandaşa yansımadığı konusunda açıklama yaptı.

Bakan Yıldız, "Ham petrol fiyatları 101-102 dolarlara düşerken, döviz fiyatları da en yüksek noktalarından birine geldi.  Belki arkadaşlarımız TL ile alıp TL ile sattığımızı düşünüyor olabilirler. Doğru olan döviz ile alıp TL ile sattığımızdır. O yüzden bizim için o sepet önemli. Döviz ve petrol sepeti önemli. Türkiye’ye olan maliyeti bundan sonra çıkıyor. Şundan hiç kimsenin şüphesi olmasın ki otomatik fiyatlama mekanizması ile petrol ve ürünleri ile alakalı bütün mamuller bu mekanizma ile fiyatlanıyor. İster 3 kuruş düşer ister 5 kuruş çıkar her birisi 3 günlük değerlendirmeler ile ve Akdeniz piyasasında ki oluşan Genova’daki ham petrol fiyatları ile beraber oluşan son fiyatlar. Avrupa’da döviz ile alıp döviz ile satıyorlar. Biz Türkiye’de döviz ile alıp TL ile satıyoruz. O yüzden bize sadece ham petrolün fiyatını değil, aynı zaman da döviz fiyatının, paritenin de ne olduğunu söylemek durumdalar." dedi.   

"Sayın bakan onu Fiber Glas diye geçiştirmedi"

Basın mensubunun, "Diyarbakır Lice'de dikilen PKK’lı heykeli için İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın ‘Nihayetinde fiber glas'tan yapılmış basit bir heykel’ sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu cevaplayan Bakan Yıldız, "Sayın Bakanımız onu 'Basit bir heykeldir' diye geçiştirmedi. Ancak olayın saptırılması ile alakalı konuya değindi. Bununla alakalı kamuoyunu tekrar aydınlattı. Niyetlerinin ne olduğu bir kısım mahfillerce de belli olmayan yapının dikkatini çekti. Bizim PKK karşısındaki duruşumuz hiçbir zaman için değişmez, değişmedi. Çözüm sürecine dönük bir kısım provokasyonların da kamuoyu tarafından da bilinmesi ile alakalı Sayın İçişleri Bakanı Efkan Bey konuştular. Bunun böyle anlaşılmasının daha doğru olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

"Sonuç vermeyecek bir girişim"

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrunisa Gül’ün "Asıl intifadayı ben başlatacağım." sözünü de değerlendiren Bakan Yıldız, "10 Ağustos seçimlerinden önce 14 tane partinin beraberce davranmasından, ittifak ederek davranmasından çok fazla medet umanlar, 10 Ağustos’ta buna ulaşamayınca bir partinin bölünmesiyle alakalı girişimlerde bulundular. Bence sonuç vermeyecek bir girişim. Her defasında bizim birliğimize, beraberliğimize ve biz kültürünün daha da artmasına sebep olacaktır. 12 yıldan bu yana AK Parti hükümetlerimiz geliştirdiği politikalar ve stratejilerle beraber güçlendi. Güçlenmeye de devam edecek. İnşallah yeni kurulacak hükümetimizle beraber daha da güçlenecek.

Çünkü bizler doğru yaptığımız kadar güçlenen, güçlendiğimiz kadar da daha çok doğru yapma kabiliyet ve kapasitesine ulaşan bir yapıdayız. Bizim böyle bir ayrılık var mıdır? acaba birisi yan mı bakmıştır? düz mü bakmıştır? diye beklenti içine kamuoyu girmesin. Bundan herhangi bir sonuç alamazlar. Biz Türkiye’yi benlerimizi küçülterek büyüttük. Enelerimizi, egolarımızı küçülterek büyüttük. Bizlerin şahısları önemli değil, bizlerin ortaya koyduğu biz kültürü, birlik ve beraberlik kültürü önemli. Ak Parti’nin en büyük avantajlarından, Türkiye’ye sunduğu en büyük getirilerinden bir tanesi budur. 2023 yılı hedeflerine aynen bu şekilde devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

"Bizler sonuçtan mes'ül değiliz"

Yeni kurulacak kabinede görev alıp almayacağı da sorulan Bakan Yıldız, "Biz niyetlerimizden ve gayretlerimizden sorumluyuz. Bizler sonuçtan mesul değiliz. Bizim yetişme tarzımız, davaya bakış açımız ve dava ahlakımız bize bunu söylüyor. Bulunduğumuz makamların geçici olduğunu Sayın Başbakanımız birçok defa söyledi. Bakanlık, milletvekilliği, belediye başkanlığı ve il başkanlığı bunların her birisinin dinamik şekilde yenilenmesi, bizden sonra gelecek arkadaşlarımıza son derece genç, dinamik, birikimli ve iyi yetişmiş arkadaşlarımıza bu görevleri tabi ki zamanı geldiğinde vereceğiz. Bizim makamlara katacağımız şeylerin olduğunu hep beraber biliyoruz. 12 yıldan bu yana bir Ak Parti kültüründen bahsediyorum. Şükürler olsun ne ben ne de diğer arkadaşlarım koltuklarıyla, masa ve sandalyeleri ile ilgili herhangi bir kaygı içerisinde bulunmamaktadırlar. Türkiye’nin büyümesi Türkiye’nin geleceği, yeni Başbakanımız ve yeni hükümetle beraber mutlaka daha da iyi olacaktır. Kendimizden daha çok sevdiğimiz çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakacağız. Şahıslar fani, dava bakidir." ifadelerini kullandı.

 

 

CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler