YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Petrolde adil fiyat 80 dolar"
"Petrolde adil fiyat 80 dolar"
03 Mart 2015 16:49
Hollanda kamu bankası ABN AMRO, petrol fiyatlarının varil başına 80 dolar olmasının hem üreticiler hem de tüketiciler için adil olacağını fakat bu fiyat seviyesine ulaşmanın zaman alacağını bildirdi.

ABN AMRO'nun "Mart ayı Enerji Görünümü - İstikrar için Arayış" adlı raporunda, brent türü ham petrolün varil başına fiyatının, 13 Ocak'ta 2009'ün mart ayından beri en düşük seviyesine gerilediğini, son 1,5 ayda fiyatların yüzde 35 artarak varil başına 60 dolara çıktığını belirtti.

Fiyatlardaki bu toparlanmayı kısa dönemde kar yapmayı hedefleyen spekülatif eğilimlere, stok yapma amacı ile oluşan talep artışına ve özellikle Avrupa Birliği'ndeki ekonomik düzelmeye bağlayan ABN AMRO, ABD'de azalan petrol kuyularını ve iptal edilen yüksek maliyetli projeleri de neden olarak gösterdi.

Banka, petrol piyasalarındaki arz-talep dengesinin 2015'in ikinci yarısından önce gerçekleşmeyeceğinin altını çizerken, bunun nedenleri olarak, arz fazlasını, ABD'de ham petrol üretimindeki artışın devam etmesini ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) üretim miktarının değişmemesini gösterdi.

Talebin azalması, ekonomik verilerin düşük gelmesi ve petrol üretiminin beklentilerin üzerinde olması durumunda petrol fiyatlarının aşağı yönlü baskı ile birkaç ayda varil başına 40-45 dolar seviyesine inebileceği uyarısında bulunan ABN AMRO, petrol fiyatlarının 2015 için varil başına 60 dolar, 2016 için ise 75 dolar olacağını öngördü.

 

AA

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler