YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol tüm zamanların en yüksek seviyesinde
Petrol tüm zamanların en yüksek seviyesinde
Petrol tüm zamanların en yüksek seviyesinde
16 Nisan 2008 / 14:50 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatı, Meksika'daki kötü hava koşullarının petrol ihracatını etkilemesi nedeniyle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.


 
Batı Teksas tipi ham petrolün fiyatı vadeli işlem borsalarında 114.41 doları gördü. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 112.26 dolara çıktı.


Petrol fiyatlarının yükselmesinde, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'nin önemli petrol tedarikçisi Meksika'daki kötü hava koşullarının, bu ülkenin petrol ihracatının yüzde 80'ininin yapıldığı Meksika Körfezi'ndeki üç limanda faaliyetleri durdurmasının etkisi olduğu belirtiliyor.


ABD'de yaz aylarının gelmesiyle benzine olan talebin artacak olması ve doların değerinin düşük olmasının yatırımcıları mal alımına yöneltmesi de petrol fiyatlarını artıran diğer nedenler olarak gösteriliyor.


Gazeteport'a konuşan Finans İnvest Genel Müdür Yardımcısı Ali Ağaoğlu, petrolün 118-120 dolar seviyelerinden sonra gevşeyeceğini tahmin ediyor. Yılbaşındaki varil başına 112-115 dolarlık fiyat hedefini, 118 doların üstüne taşıdığı belirten Ağaoğlu, petrolün 118 doların üstünde satış baskısı alacağını savundu. Ağaoğlu, petrol ve diğen emtialarda yaşanan fiyat artışının piyasalardaki gerçek talepten ziyade 3 yıldır yaşanan spekülatif talebin bir sonucu olduğunu kaydederek, "Bu spekülatif artışın sürmesi zor" dedi. Ağaoğlu şöyle devam etti: "G7’ler Zirvesi'nde alınan, doların değer kazanmasına yönelik düzeltme veya düzenlemelere gidilmesi kararı uygulanır ve dolar yükselirse, diğer emtiaların fiyatlarının da düşmesi kaçınılmaz olur".


Emtia fiyatlarındaki hareketlerin cari açığa maliyetinin ne olacağını da yorumlayan Ağaoğlu, petroldeki her  1 dolarlık artışın Türkiye’ye 200 milyon dolara mal olduğunu belirterek, "Sene başında 90 dolar olan petrol fiyatlarındaki 20 dolarlık artış, Türkiye’ye yaklaşık 4 milyar dolar ek maliyet getirir" dedi.


OPEC: ARZ YETERLİ


OPEC'e göre, petrol fiyatlarının yükselmesinin nedeni doların düşük olması, spekülatif yatırımcılar ve siyasi gerginlikler. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)'nün aylık petrol raporunda, ''OPEC'in mevcut durumda günlük 32 milyon varilden fazla olan üretiminin talebi karşılamak ve stoklara katkıda bulunmak için yeterli olacağı'' savunuldu. Raporda, ''ABD ekonomisinin yavaşlayacağına ilişkin kaygıların artması ve yüksek benzin fiyatları yüzünden ikinci çeyrekte petrole olan talebin düşeceği'' belirtildi. GAZETEPORT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler