YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol "stok verisi ve Çin" sonrası düştü
Petrol "stok verisi ve Çin" sonrası düştü
07 Ocak 2016 07:42
Petrol, ABD'de dün açıklanan stok verisi ve Çin Merkez Bankası'nın yuan referans kurunu düşürmesinin ardından değer kaybetti

Petrol, New York piyasası vadeli petrol kontratları için teslimat noktasındaki ham petrol arzının rekor seviyeye çıkması ve Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) yuan referans kurunda Ağustos ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından değer kaybetti.

Petrol fiyatları New York'ta yüzde 3.5 kadar düştü. Resmi stok rakamlarına göre, ABD'nin en büyük petrol depolama merkezi Cushing, Oklahoma'daki stoklar 63.9 milyon varile çıkarken, ülke çapında stoklar düştü. Petrol, PBOC'un onshore yuan fiksingini Mart 2011'den bu yana en düşük seviyesine çekmesi ve bunun da Ağustos ayında piyasa kargaşasını tetikleyen gelişmeleri hatırlatmasının ardından kazançlarını geri verirken, sanayi metalleri değer kaybetti.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, "Petrol yuan fiksinginden hemen sonra düştü ve bu da Çin talebinin zayıf para birimi ile birlikte azalacağı endişelerin işaret ediyor," dedi ve "Ne zaman Çin orta noktayı fiks ederse, hemen ardından dolara alım geldiğini görüyoruz, zira küresel döviz piyasası kendisini yeniden ağırlıklandırmaya çalışıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Petrol 2015 yılında, ABD'de ham petrol stoklarının artması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) Aralık ayı başında üretim kotasını kaldırmasının ardından küresel arz fazlasının süreceği endişeleri ile birlikte değer kaybetti ve böylelikle düşüşünü ikinci yıla taşıyarak, tarihinin en büyük iki yıllık düşüşünü gerçekleştirdi. Citigroup Inc.den UBS Group Ag'ye, analistlerr, ham petrolün önmüzdeki birkaç aylık dönemde varil başına 30 dolara doğru düşebileceği tahmininde bulunurken, ABD'de petrol stokları, Enerji Enformasyon Ajansı verilerine göre, beş yılın ortalamasının 100 milyon varil üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.20 dolar düşüşle varil başına 32.77 dolara kadar indi. Kontrat son üç günde yüzde 8.3 düşerek Çarşamba gününü 33.97 dolardan kapadı. Toplam işlem hacmi 100 günün ortalamasının iki katı düzeyindeydi. Fiyatlar son bir yılda yüzde 30 düştü.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 3.3 düşerek varil başına 33.09 dolara geriledi. Kontrat dün 2.19 dolar ya da yüzde 6 düşüşle varil başına 34.23 dolara indi ve Haziran 2004'ten bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Avrupa göstergesi Bnret petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 25 sent primli seyretti.

 

BLOOMBERG HT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler