YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol paraları Halkbank'a akacak
Petrol paraları Halkbank'a akacak
30 Nisan 2014 15:15
Türkiye'de depolanan Kuzey Irak petrolünün satışına 2 Mayıs'tan itibaren başlanacak. Petrol satışından elde edilecek gelir ise Halkbank'a akacak.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, petrol parasının Türkiye'deki bir bankaya yatırılacağını söyleyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, istenmesi halinde petrolü öncelikle Türkiye'ye satabileceklerini dile getirdi.

Ceyhan'da depolanan Kuzey Irak petrolünün satışına mayıs ayında başlanıyor. Petrol satışından elde edilecek para ise Halkbank'a yatırılacak. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'de depolanan petrolün satışına 2 Mayıs'tan itibaren başlayacaklarını bildirdi. Barzani, petrol parasının Tükiye'deki bir bankaya yatırılacağını belirtti.

Barzani, Rudaw televizyonuna yaptığı açıklamada 1 Ocak'tan beri Türkiye'ye ihraç ettikleri ve depolaması devam eden petrolü satacaklarını söyledi.

Öncelikli ülke Türkiye olacak

Daha fazla beklemelerinin kendilerine zarar vereceğini ifade eden Barzani, 'Petrol parası, Türkiye'deki bir bankaya yatırılacak. Eğer isterse Türkiye'ye satacağız. Yoksa başka ülkelere vereceğiz. Petrolün satışı uluslararası standartlara göre olacak' dedi. Bağdat'ın, Kürdistan bölgesinin bütçesini kestiğini aktaran Barzani, 'Irak Ekonomi ve Maliye Bakanı, bana Irak Başbakanının emriyle Kürdistan Bölgesi'nin bütçesini askıya aldıklarını söyledi'diye konuştu.

'Merkezi yönetim alacağımıza saysın'

Memur maaşlarında da Bağdat'ın kesintiye gittiğini anlatan Barzani, her ay Irak bütçesinden 850 milyar dinar alacakları olduğunu aktardı. Barzani, 'Sattığımız petrolden elde edeceğimiz gelirle bu açığımızı kapatacağız. Merkezi hükümet, bunu, bizim bütçeden alacağımız paya saysın' dedi.

Norveç'ten gaz istedik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin doğal gaz kaynak ülke arayışının bir noktasının Norveç olduğunu belirterek, 'Biz firmaya LNG ile ilgili taleplerimizi, 6 milyar metreküpe kadar LNG'yi alabileceğimizi ilettik' dedi. Bakan Yıldız, Norveç'teki resmi temasları kapsamında başta Statoil olmak üzere Norveçli petrol şirketleriyle görüştükten sonra Norveç Petrol ve Enerji Bakanı Lien ile buluştu. Yıldız, LNG'yle alakalı Katar, ABD ve Norveç gibi şirketlere bu tür tekliflerinin sürekli olduğunu sözlerine ekledi.

'Gazımızı Türkiye üzerinden satarız'

İran Petrol Bakan Yardımcısı Ali Macidi, 'İran, Avrupa'ya, Türkiye üzerinden veya herhangi yönden doğalgaz ihraç edebilecek hazırlığa sahiptir' dedi. İRNA'nın haberine göre, Macidi, Fransız Senatosu Mali Komisyonu Başkanı Philippe Marini ve beraberindeki heyetle bir araya geldiği toplantıda, 'İran, gerekli şartlar oluştuğunda Avrupa'ya doğalgaz ihraç edebilir' diye konuştu.

'K.Irak petrolüne müşteri değiliz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Kuzey Irak mayısta petrolünü satabilir. Türkiye'nin müşteri olma gibi durumu yok' dedi. Resmi ziyaret için bulunduğu Oslo'da konuşan Yıldız, enerji sektörüyle alakalı olarak Türkiye'nin, Irak'taki projelere kayıtsız kalmayacağını her vesileyle belirttiklerini, mevcut gelişmelerin de bunun parçası bir olacağını söyledi.

Özel sektörle görüşsünler

Bakan Yıldız, 'Türkiye'nin müşteri olma gibi durumu yok. TÜPRAŞ'ın özel sektör olarak yaptığı anlaşmalar, kendi sözleşmeleri var. Özel sektörle görüşürler ama Türkiye'nin gündeminde şu an Kuzey Irak'ın petrolünü almayla ilgili gündem söz konusu değil' diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler