YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol düşüyor, İran ve Rusya krize giriyor
Petrol fiyatlarının düşüşü İran ve Rusya'yı endişelendiriyor.
Petrol düşüyor, İran ve Rusya krize giriyor
20 Kasım 2014 / 01:59 Güncelleme: 20 Kasım 2014 / 09:46

Petrol fiyatları 110 dolar seviyesinden 75 dolara kadar düştü. Bu durum gelirlerinin önemli kısmını petrol ihracatından elde eden İran ve Rusya ekonomilerini çıkmaza soktu.
Petrol fiyatları Temmuz ayında 110 dolar civarında iken, o tarihten bu yana yüzde 30 civarında geriledi ve varil fiyatı petrolün türüne göre 75 ila 79 dolara kadar indi.

Petrol fiyatlarında son aylarda yaşanan tarihi düşüş, petrol ihracatçısı İran ve Rusya'yı endişelendiriyor. Çünkü, petrol fiyatlarındaki düşüş, bütçe gelirlerinin yarısına yakınını doğalgaz ve petrolden karşılayan iki enerji ihracatçısını zor durumda bıraktı.

İran ve Rusya'ya ceza

Uluslararası finans piyasalarında emtia gurusu bilinen ABD'li yatırımcı Jim Rogers, petrol fiyatlarının enerji gelirlerine ihtiyaç duyan Rusya ve İran'ı cezalandırmak için kasıtlı olarak düşürüldüğünü ileri sürdü.

Rogers,"ABD ve Suudi Arabistan, Rusya ve İran üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Bu bazılarını, özellikle Rusya ve İran'ı cezalandırmak için hazırlanmış yapay bir oyun. Bu şekilde istediklerini yaptırabileceklerini düşünüyorlar" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler