YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol düştü, Türkiye uçuşa geçti!
Petrol düştü, Türkiye uçuşa geçti!
07 Aralık 2014 13:00
Petrol fiyatlarındaki hızlı düşüş ve Türkiye'nin dış politika stratejileri ekonomide yüzleri güldürdü. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Cari açık açısından yaklaşık 4,4 milyar dolarlık tasarruf edildiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, petrol fiyatlarında her 10 dolarlık düşüşün enflasyona etkisinin yarım puan olduğunu belirterek, "Petrol gelecek yıl 102 dolar değil de 72 dolar olursa bu enflasyonun beklediğimizden 1,5 puan daha aşağıda oluşmasını sağlar" dedi.

Babacan, finans sektörünün temsilcileri ile temaslarda bulunmak için geldiği New York'ta AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

"4,4 milyar dolar tasarruf ettik"

Petrol fiyatlarında görülen düşüşün Türkiye'ye çok yönlü faydaları olduğunu belirten Babacan, "Petrol fiyatları 10 dolar düştüğünde bizim cari açığımız milli gelire oranla yarım puan düşüyor, Cari açık açısından yaklaşık 4,4 milyar dolarlık tasarrufumuz var bu işten" diye konuştu.

"Petrol fiyatları hiç düşmemiş gibi hareket edeceğiz"

Petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyona da olumlu etkileri olduğunu ifade eden Babacan, şunları kaydetti:

"Petrol fiyatları düşse bile rehavete kapılmayacağız ve tüm ekonomi politikalarımıza petrol fiyatları hiç düşmemiş gibi devam edeceğiz. Petrol fiyatları hiç düşmemiş gibi bütçe disiplinine devam edeceğiz. Petrol fiyatları hiç düşmemiş gibi ülkemizdeki tasarruf programlarının artması için gayret göstereceğiz, reform irademizi aynen sürdüreceğiz."

Risk faktörü değil, demek için erken

Babacan, cari açığın risk faktörü olmaktan çıktığını söylemek için de erken olacağına işaret ederek, petrol fiyatlarının yine yükselebileceğini söyledi.

Yapısal reformların da cari açığın düşürülmesinde önemli olduğuna dikkati çeken Babacan, ihtiyatlı olunması ve reform iradesinin asla gevşetilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler