YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol artık sudan daha ucuz!
Petrol fiyatlarının 30 dolar seviyesine düşmesinin ardından bir litre su bir litre ham petrolden daha pahalı hale geldi.
Petrol artık sudan daha ucuz!
13 Ocak 2016 / 08:51 Güncelleme: 13 Ocak 2016 / 12:03

1 varil petrolün fiyatı 31.6 dolara geriledi. 1 varil 159 litreden oluşuyor. Yani 1 litre hampetrolün fiyatı 60 kuruştan biraz fazla ediyor. Oysa marketlerde şişelenmiş 1 litre su 75 kuruştan satılıyor.

Brent petrolün varil fiyatı, dolardaki güçlenme ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin artmasıyla düşüşünü sürdürerek 30 dolar sınırına kadar geriledi. Dünkü işlemlerde Brent türü ham petrolün varil fiyatı 31.68 doları gördü. Geçen hafta Suudi Arabistan-İran gerginliği ile artan jeopolitik risklerle fiyatını yükseltmeye çalışsa da Çin’den gelen haberlerle yönünü tekrar aşağı indiren petrolde artık 20 dolarlar telaffuz ediliyor.

PETROL ARTIK SUDAN UCUZ

Petrolün varil fiyatı geldiği nokta itibarıyla 1 litre şişelenmiş suyun da altına indi. Marketlerde 1 litre şişelenmiş su markasına göre 75 kuruşla 1.25 kuruş arasında satılıyor.

1 litre hampetrolün fiyatı ise 60 kuruştan biraz fazla. Yani 1 litre suda en düşük markalı şişeyi de alsanız 1 litre petrolden daha pahalı durumda.

NEDEN DÜŞÜYOR?

Analistler, dün OECD tarafından açıklanan öncü gösterge endekslerinin, küresel ekonomik görünümde toparlanmanın istenilen seviyede olmadığına işaret ettiğini ve önemli yatırım kuruluşlarının 2016 petrol fiyatı hedeflerini aşağı yönlü revize ettiklerini, bu durumun da petrol fiyatları üzerinde satış baskısı oluşturduğunu ifade ediyor.

Teknik olarak destek seviyesinden gelen tepki alımlarının sınırlı kalmasıyla petrol fiyatlarındaki düşüşün ivme kazandığına dikkati çeken analistler, 30 dolar desteğinin de altına inilmesi durumunda 25 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor. Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı 30.42 dolar ile Aralık 2003’ten bu yana en düşük seviyeyi gördü.

HÜKÜMET
 // OSMANLI
MALESEF BENZININ FIYATI CIKIP INMESI HÜKÜMETLE HIC AMA HIC ALAKASI YOK......... ESSELAMU ALEYKÜM...
13 Ocak 2016 Çarşamba 16:29
hükümet..
 // atiker
benzin ve mazotta 75 krş veya 1 tl indirip yapmalı yaparsa bu devlete ve millete iki katı karla döner tarımda üretim artar ülke içerisinde ekonomik açıdan bayağı bir canlanma olur taşıma ucuzlar tüccar petrolu pahane edip zam yapamaz inşaat sektörüne ulumlu yansır....
13 Ocak 2016 Çarşamba 10:43
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler