YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol 50 dolara yakın seviyede kazançları genişletiyor
Petrol 50 dolara yakın seviyede kazançları genişletiyor
12 Ekim 2015 08:28
Petrol, OPEC’in talepte artış görüleceğini öngörmesi ile birlikte varil başına 50 dolara yakın seviyede kazançları genişletiyor

Petrol, talepteki artışın küresel arz fazlasını hafifleteceği spekülasyonu ile varil başına 50 dolar yakın seviyede kazançları genişletiyor.

Petrol vadelileri, geçtiğimiz hafta yüzde 9 yükselmesinin ardından yüzde 0.9 kadar artış gösterdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) Genel Sekreteri Abdalla Salem El-Badri, Pazar günü Kuveyt’te yaptığı değerlendirmede talebin artacağı ve OPEC üyesi olmayan ülkelerde arzın daralacağını belirtti. Katar Enerji Bakanı Mohammed Al Sada’ya göre, fiyatlar dip seviyeyi gördü ve 2016 yılında toparlanma görüleceğine dair işaretler var.

Petrol, Ağustos’ta 6 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından arz fazlası sorununun devam edeceği spekülasyonu ile 45 dolar yakın seviyede dalgalandı. OPEC ülkeleri kolektif üretim hedefinin üzerinde üretim yapmaya devam ederken, ABD’de stokları 5 yıllık mevsimsek ortalamanın yaklaşık 100 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Sydney’deki Ayers Alliance Securities baş yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, “Petrol, 50 dolar seviyesinde biraz daha vakit geçirecektir. Bu, önemli bir seviye ancak önümüzdeki birkaç haftada kazançların genişlemesini bekliyorum” dedi.

Kasım vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) konratı, Nymex elektronik işlemlerde, 39 sent artış ile varil başına 50.02 dolara geldi ve Singapur saati ile 10.54’te 49.98 dolardan işlem gördü. Kontrat, Cuma günü 20 sent yükselerek 49.63 dolardan kapanış yapmıştı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalaman yaklaşık yüzde 20 yukarısında seyrediyor.

Kasım vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 26 sent değerlenerek varil başına 52.91 dolardab alıcı buldu. Kontrat Cuma günü 40 sent gerileyerek 52.65 dolara indi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 2.93 dolar seviyesinde.

 

BLOOMBERG HT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler