YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol 120 dolarla rekor kırdı
Petrol 120 dolarla rekor kırdı
Petrol 120 dolarla rekor kırdı
06 Mayıs 2008 / 08:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Doların uluslararası piyasalarda değer kazanmaya başlamasıyla geçen hafta 112 dolara kadar gerileyen petrol fiyatları, Nijerya’da militanların saldırılarıyla yeniden tırmanışa geçti.


Nijerya’da militanların Cumartesi günü Bayelsa eyaletinde Shell’in işlettiği bir tesise ve 3 petrol kuyusuna saldırmalarının ardından petrolün varil fiyatı dün Cuma gününe göre yüzde 3.2 artarak 120 doları aştı ve rekor seviyeye tırmandı. Saldırıdan birkaç petrol teslimat hattının etkilendiğini ve çevreye petrol sızdığını açıklayan Shell sözcüsü, şirketin Nijerya’daki günlük 164 bin varil üretimini kestiğini söyledi.


Analistler petrol fiyatlarındaki artışa bir başka neden olarak, İran’dan nükleer programına ilişkin gelen açıklamaların da rol oynadığını, İran’ın nükleer programını durdurması için yapılan yeni teklifleri reddetmesinin gerginliği artıracağından endişe duşulmasının yükselişe destek verdiğini de vurguluyor. Öte yandan Bank of America’nın ABD’nin en büyük mortgage kredisi veren şirketi Countrywide’ı satın almaktan vazgeçebileceği söylentileri de petroldeki yükselişte etkili oldu. Bu gelişme ABD borsalarında da düşüşleri hızlandırdı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler