YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pazarcılar, 6 ton sebze-meyveyi bedava dağıttı
Pazarcılar, 6 ton sebze-meyveyi bedava dağıttı
10 Ocak 2015 16:03
Kocaeli'nin İzmit ilçesinde pazarcılar, "Yuvam Akarca Kapalı Pazar Yeri" hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmesini 6 ton bedava sebze-meyve dağıtarak protesto etti.

Site sakinlerinin, kapalı pazar yeri çatısının bir miktar aşağı indirilmesi için açtığı davada mahkeme heyeti, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararı protesto için pazar yerinin önünde toplanan pazarcıların bedava dağıttığı 6 ton portakal, mandalina, elma, salatalık ve domates bir saatte tükendi. 

Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, gazetecilere yaptığı açıklamada, 20 yıldır aynı yerde hizmet verdiklerini belirterek, bir grup site sakininin pazar yeri çatısının bir miktar aşağı indirilmesini talep ederek mahkemeye başvurduğunu söyledi.

Serim, pazar esnafının bölge halkına veresiye ürün dahi verdiğini, kararın kendilerinden çok vatandaşı mağdur ettiğini öne sürerek, "halk günü" bile düzenlediklerini kaydetti.

''Birileri bizim için 'rantçı' diyor ama biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlıyız'' diyen Serim, ''Gelip rantı nasıl dağıttığımızı görsünler, bundan sonra her hafta buradayız'' şeklinde konuştu.

Pazar yeri kurulurken sitedeki ada yönetiminin belediyeye onay verdiğini ancak yapım aşamasında çatı yüksekliğinin bir metre kadar daha alçak olmasını talep ettiğini aktaran Serim, belediyenin bu talepleri dikkate almadığını ileri sürdü.

Serim, bazı site sakinlerinin de dava açarak ''yürütmenin durdurulması'' kararı aldırdığını vurgulayarak, sorunun giderilmesine ilişkin girişimlerinin sonuçsuz kaldığını sözlerine ekledi.

Mahalle sakinlerinden emekli öğretmen Muhlis Gürbüz de pazarcıların tepkisine destek verdiğini belirterek, pazar yerinin bulunduğu alanın Yuvam Akarca Toplu Yapı Yönetimi'ne ait olduğunu, İzmit Belediyesinin kamulaştırdığı alanda pazar yeri hizmeti vermesinin daha doğru olacağını savundu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler