YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pazara Rus indirimi geldi
Pazara Rus indirimi geldi
20 Aralık 2015 08:09
Rusya'nın yaş sebze ve meyve almaması vatandaşa yaradı. Pazar tezgahlarında yüzde 30 indirim yapıldı

Pazara Rus indirimi Rusya'nın yaş sebze ve meyve ithaline kısıtlama getirmesi, iç piyasada fiyatların tüketicinin lehine gelişmesini sağladı. Sebze-meyve, pazarlarda mevsim normallerinin yüzde 30 altında satılıyor.

İstanbul Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün Rusya ile Türkiye arasında devam eden gerilimin üreticiyi olumsuz, tüketiciyi olumlu etkilediğini belirtti. Şengün, "İstanbul'da kurulan 400 semt pazarında sebze fiyatları mevsim normallerinin yüzde 30 altında satılıyor. Kriz nedeniyle 4 liraya satılacak domatesin fiyatı şu anda 2.5-3 lira, 3.5-4 liraya satılacak salatalığın fiyatı 2.5 lira, 3 liraya satılacak dolma biberinki ise 2 lira" diye konuştu.

'ÇÖPE ATACAK DEĞİLİZ'

Başkan Şengün, yaptırımların devam etmesi halinde 2016 Ocak'ta sebze fiyatlarının yüzde 70'e varan oranlarda ucuzlayacağını sözlerine ekledi. TÜMESKOM Başkanı Burhan Er ise, Türkiye'nin sadece Rusya'ya değil Fransa, Hollanda, Almanya, Ukrayna, Irak, İran ve Ortadoğu ülkeleri gibi çok sayıda ülkeye sebze ve meyve ihraç ettiğini dile getirdi. Er, "Rusya sebze ve meyve almıyor diye çöpe dökecek değiliz" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler