YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patronunu ihbar edene ödül!
Yeni bankacılık tasarısı meclisten geçerse çalışanlar patronunun mal varlığını ihbar edebilecek ve bu sayede 400 bin TL' ye kadar teşvik kazanacak.
Patronunu ihbar edene ödül!
20 Ekim 2014 / 22:56 Güncelleme: 20 Ekim 2014 / 22:58

Hükümet, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu ile 6219 Sayılı Türkiye Vakıflar Bankası ve 4456 Sayılı Türkiye Kalkınma Bankası ile Bireysel Emeklilik, Organize Sanayi Bölgeleri, Kanunlarında değişiklik yapmak üzere harekete geçti.

13 Ekim tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Meclise gönderilen yasa tasarısı, 60 maddeden oluşuyor.
 
5411 sayılı Bankacılık Kanunu başta olmak üzere bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarıyla
 
- TMSF, faaliyet izni kaldırılan bankaların varlık ve yükümlülükleri ile sözleşme ve kanundan doğan her türlü hak ve alacaklarını, kuracağı bankaya ya da mevcut bankalara devretmeye yetkili olacak.
 
-Rekabet Kurulu, bankalar hakkında re'sen veya ön soruşturma sonucunda soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde bu durumu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na bildirmek zorunda olacak. Soruşturma sonucunda oluşturulan rapor, Rekabet Kurulunca karara bağlanmadan önce BDDK'nin görüşü alınacak.
 
İhbarcıya teşfik
 

Hükümetin başta 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu olmak üzere bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısından ‘ihbarcıya teşvik’ çıktı.
 
Buna göre, TMSF’ye borcu olan patron veya şirketlerin, haczi mümkün olan malvarlıklarını ihbar edenlere ‘ihbar ikramiyesi’ ödenecek. Örneğin, 1 milyonluk araziyi ihbar edene, 400 bin liraya kadar ‘ihbar teşviki’ verilebilecek.
 
TBMM’ye sunulan 59 maddelik tasarının gerekçesinde  bankacılık, sermaye piyasaları ve sigortacılık sektörlerinde meydana gelen gelişmelerin mevzuata yansıtılması için bu değişikliklere ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.
 
Batan banka patronlarının malını ihbar edene ödül

 
- TMSF alacaklarının tahsili için, Fona borçlu olan gerçek ve tüzel kişilere ait, haczi mümkün olan malvarlıklarının bulunduğu yerleri ihbar edenlere ikramiye ödenebilecek.
 
TMSF, kendi bilgisi dışında, bu tür malvarlıklarını haber verenlere, ilgili tutarın tahsilinden sonra ‘ihbar ikramiyesi’ verebilecek. Bu tutar, tahsil edilen tutarın yüzde 40’ını geçemeyecek. Örneğin, 1 milyonluk varlığı haber veren bir ihbarcıya, 400 bin liraya kadar ikramiye ödenebilecek.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler