YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patronlardan kadın devrimi
Aralarında Güler Sabancı, Murat Ülker, Mustafa Koç gibi patronların da bulunduğu 23 işadamı ve CEO harekete geçti...
Patronlardan kadın devrimi
14 Ekim 2011 / 08:26 Güncelleme: 14 Ekim 2011 / 08:27

Hedef: Bundan sonra kadınların yönetim kurullarına daha fazla atanmasını sağlamak. Aile şirketleri de olsa Türk firmalarının yönetim kurullarında yeterli sayıda kadın üye olmaması, epeyce ciddi bir yetenek kaybına yol açıyor. Kendi kızlarını bile çoğunlukla yönetim kuruluna almayan patronlar bulunuyor. Bu durumu göz önüne alan ve aralarında Mustafa Koç, Murat Ülker, Cem Boyner, Ahmet Çalık, Güler Sabancı, Suzan Sabancı Dinçer ile Tuncay Özilhan’ın bulunduğu 23 patron ve CEO, şirketlerin yönetim kurullarında daha fazla kadın üye çalıştırmak için harekete geçti. Patronlar, yönetime aday olmak isteyen kadınlar için düzenlenen bir programla “mentor” olmayı da kabul ettiler. SPK’nın yayınladığı ve İMKB-30 şirketlerinde en az iki bağımsız üye olması koşulu da kadınların önünü açacak.

Yıllarca yok saydık

2012’nin ilk aylarında başlatılacak ve kadın adaylara danışmanlık hizmetinin verileceği “Mentorluk Programı” öncesi oluşturulan Danışma Kurulu’nun Başkanı olan Cem Boyner, bu konuda geç kalındığını söyledi. Boyner’in şu itirafı da ilginçti: “Yüzyıllardır kadınlardan para kazanıyoruz, onları evde ve işte çalıştırıyoruz, yönetiyoruz, yönettiriyoruz. Ancak iş karar alma aşamasında görev vermeye geldiğinde yok sayıyoruz. Yürüteceğimiz programda hızla başarıya ulaşacağımızdan eminiz.” Patronların kendi şirketlerinden seçecekleri kadın üye adayları (menti), başka şirket patronlarından bir yılda 11 kez mentorluk alabilecek. Kadınlarla ilgili sivil toplum örgütleri de aday önerebilecekler.

Fikir nereden çıktı?

İngiltere’de başlatılan FTSE 100 Şirketlerarası Mentorluk Programı’nın başarısı, bu anlamda iyi bir çıkış noktası oldu ve Fransa, Avusturalya, Kanada, Hollanda ve Güney Afrika gibi ülkelere model oluşturdu. Bu programı Türkiye’ye taşıyan fikir annelerinden Praesta Türkiye ve Ortadoğu Yönetici Ortağı Hande Yaşargil ile Forbes Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven ve yine Praesta’dan Toprak Sancar, önce danışma kurulunun seçilmesine öncülük ettiler. Ardından da 50 patron ve CEO’yu programa davet ettiler. Şu an itibariyle 23 patron ve CEO, “evet” dediler, diğerlerinden de onay bekleniyor. (Bugün)
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler