YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paranın patronundan risk uyarısı
Paranın patronundan risk uyarısı
27 Aralık 2011 13:36
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, basın toplantısında soruları yanıtladı. 2012 yılının riskleri de beraberinde getirdiğini söyleyen Başçı"Bir Avrupa riski var, Bunlar önemli riskler"dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012 yılı için risklerin aşağı yukarı malum olduğunu belirterek, ''Sonuçta bir Avrupa riski var. Onun dışında bölgesel birtakım, jeopolitik risk unsurları halen devam ediyor. Bunlar önemli riskler'' dedi.

Başçı, ''2012 Yılında Para ve Kur Politikası'' konulu basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kredi kartlarına limite ilişkin soru üzerine Başçı, kredi kartları ile ilgili limit konusunu BDDK'nın çalıştığını kaydederek, ''Onunla ilgili vakit alacak sanıyorum, çok acil bir şekilde devreye sokulacak bir durumu yok diye biliyorum ben. Finansal İstikrar Komitesi'nde bu konu değerlendiriliyor'' yanıtını verdi.

Başçı, aylık toplantılara ilişkin soru üzerine de, aylık toplantıları yapma nedenlerinin, kendilerinden randevu isteyen özellikle yurt dışından gelen veya yurt içinden gelen yatırımcılarla birebir görüşmek olarak açıklarken, şöyle konuştu:

''Toplu halde dinleyelim sorularını sorsunlar, cevaplarını alsınlar şeklinde düşünmüştük. Fakat format biraz daha kaydı. Sanki iç kamuoyuna bilgi verir toplantı haline geldi. Biz o niyetle bunu yapmıyoruz. İç kamuoyuna bilgi verme toplantısı değil onlar. O yüzden, ayda belli günlerde genel randevuları yönlendirerek, siz buyurun şu gün gelin, siz buyurun bugün gelin şeklinde yapacağız. Başkan yardımcısı veya Para Politikası Kurulu üyesi düzeyinde ve tekniker arkadaşlarla birlikte yapılacak.

Sonuçları yine web sitesine koyabiliriz. Onda bir beis yok. Sonuçta yeni mesaj verme toplantısı değil bunlar, bilgilendirme toplantısı. Mevcut durumla ilgili bilmeyenlere Türkiye'yi, Türkiye'nin politikalarını anlatma toplantıları bunlar. O yüzden bunların sayısını artıracağız ama düzeyini başkan düzeyinin altına indirmeyi düşünüyoruz.

Ekonomistler, analistler kamuoyunun önünde de soru sorabilmeli. Onu da enflasyon raporu ile birleştirmek gayet uygun olur diye düşündük.''

Başçı, kararların oy birliği ile alınıp alınmadığına ilişkin soru üzerine de, kararları oy birliği ile aldıklarını, oy birliği ile almaya gayret ettiklerini söyledi. Aynı yaklaşımın Avrupa Merkez Bankası'nın da yaklaşımı olduğunu kaydeden Başçı, Avrupa Merkez Bankasında da konsensus sağlanmaya çalışıldığını ve genelde konsensusla kararların alındığını söyledi.

Faiz koridoru

Başçı, ''Faiz koridoru çok geniş burada belirsizlik var, neye göre koridor içinde faizi oluşturuyorsunuz'' şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi:

''Hem esnek, hem öngörülebilir olmak. Daha ziyade kredi büyümesi ile ilişkilendiriyoruz. Şu an itibariyle en son duruma baktığınızda yaklaşık 25 milyar TL civarında 5,75'den, 10 küsür milyar TL civarında da yüzde 12'ler veriyoruz. Bu iki rakamın ağırlıklı ortalamasını alabilirsiniz. Herhalde 7 küsür civarında bir yere geliyor. Bu ağırlıklı ortalama, bankacılık sisteminin fonlama maliyetidir şu anda, likiditenin dağılımından bağımsız olarak sektörün tamamını bütün olarak düşünürsek. 7 kusur civarında, 7 ile 8 arasında bir yerde ağırlıklı ortalama Merkez Bankasından fonlama maliyeti şu anda oluşmakta.

Biz haftalık vadede fonlama miktarını artırarak, bu rakamı aşağı çekebiliriz, haftalık vadede fonlama miktarını azaltarak, bu rakamı yukarı çekebiliriz ve bunu kredi büyümesi ile ilişkilendirerek yapıyoruz. Orada bir bulanıklık yok o anlamda. Bankalar arası para piyasası faiz oranı var. O da marjinal bir oran diye düşünülebilir. Bankalararası para piyasası faiz oranından yüzde 12'ye daha yakın gerçekleşiyor şu anda.''

Ocak ayı Para Politikası Kurulu Toplantısının 24 Ocak'ta yapılacağını kaydeden Başçı, 2012'deki risklere yönelik olarak, risklerin aşağı yukarı artık malum olduğunu söyledi. Başçı, sonuçta bir Avrupa riski bulunduğunu, onun dışında bölgesel birtakım, jeopolitik risk unsurlarının halen devam ettiğini belirterek, bunların önemli riskler olduğunu ifade etti.

Başçı, orta uzun vadeli küresel ekonomiyle ilgili başka risklerin de bulunduğunu kaydederek, ''Ama onlar şu anda çok acil değil, en öncelikli olanı avro bölgesindeki problemlerin nasıl çözüleceği ve etrafımızdaki jeopolitik riskler nasıl şekillenecek onlar önemli'' diye konuştu.

Döviz kurları

2012 yılı döviz kurlarıyla ilgili Orta Vadeli Program'da öngörülen bir projeksiyonun bulunduğunu hatırlatan Başçı, normal şartlar altında bu projeksiyonun, makul bir projeksiyon olduğunun söylenebileceğini ifade etti. Başçı, şöyle devam etti:

''Fakat bahsedilen risklerden dolayı döviz kurları 2012'de de inişli çıkışlı bir seyir izleyebilir. Merkez Bankasının hiçbir şekilde kur hedefi yok diye söylüyoruz. Fakat kurla ilgili bir görüşü olabilir ve zaman zamanda kurla ilgili görüşümüzü ifade etmemizde bir beis yok. Uzun vadede olması gereken değerin üzerinde ya da altında denebilir. Şu anda çeşitli nedenlerle olması gereken değerin üzerinde olduğunu döviz kurlarının ama çok da fazla sık bunu dillendirmiyoruz. Ağustos ayında söylediğimiz şeyler şu anda geçerli.

Elbette komşu ülkelerdeki bazı problemler ihracat ve cari açık üzerinde, bazen artı, bazen eksi yönde etki yapabiliyor. Bunlar hükümetin ilgi alanında olan konular, Ekonomi Bakanlığı yoğun bir şekilde ilgileniyor.

Ağustos'ta Türkiye'nin öncü göstergesi 50 sınırına dayanmıştı. İç talebe bunun sirayet etme riski vardı ve biz 50 baz puan faiz indirimi yaptık ve çok etkili oldu. Dolayısıyla parasal anlamda Ağustos ayında alınan destek, yılın kalan kısmında iç taleple ilgili aşağı yönlü riskleri bertaraf etti. Şu an itibariyle ilave bir desteğe ihtiyaç görünmüyor. Türkiye'de iç talep halen gayet makul bir şekilde büyüyor. Elbette politika faizi politika aracıdır ve burada aşağı yukarı yönlü gereken şartlarda ayarlanabilir.

Piyasa şartları içerisinde oluşan döviz kurlarının olması gereken uzun vadeli değerin üzerinde ama arızi nedenlerle bugün böyle, yarın tekrar piyasa şartları içinde dönebilir demekte herhangi bir sakınca yok. Onunla ilgili reel efektif döviz kuru endeksleri var. Bizim tek tek ısrarla defalarca söylememize gerek yok, herkes bunu söyleyebilir.''

2012 kredi büyüme hedefine yönelik olarak, banka bazında sınırlama gelmeyeceğini belirten Başçı, trend olarak bakıldığında bugün toplam kredilerde yüzde 15-20'lerde, tüketici kredilerinde ise yüzde 10 büyüme eğiliminin bulunduğunu söyledi. Başçı, ''Biz bunları gayet makul, arzu edilen oranlar olarak görüyoruz. Böyle devam ederse de pek çok riski karşı bizi 2012 yılında koruyacağını düşünüyoruz. Dış dengede dahil olmak üzere oldukça olumlu olur bu şekilde devam ederse diye düşünüyoruz. Etmezse ne olur  Merkez Bankası bunu parasal araçlarıyla regüle etmeye, aşağı veya yukarı doğru etkilemeye çalışır'' dedi.

Başkan Başçı, gelişmekte olan ülkelere yatırım iştahının tekrar başlayabileceğini kaydederek, bunun çok kuvvetli bir ihtimal olduğunu söyledi. Başçı, ''Yatırım iştahının geri gelme ihtimali çok yüksek. Asyada tasarruflar halen devam ediyor ve Merkez Bankaları piyasayı olağanüstü düzeylerde fon sağlamaya devam ediyorlar. Dolayısıyla bu olursa şaşırtıcı olmayacaktır. Gelişmekte olan ülkelerin tekrar ciddi miktarda sermaye çekmeleri söz konusu olursa 2012'de çok şaşırtıcı bir senaryo olmayacaktır. Ama aksi senaryolar da düşünülebilir. Dolayısıyla tam olarak şu olur diye söyleyemiyoruz. Trend şeklinde sürekli değer kaybetme olma ihtimali sıfıra yakın gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin'' diye konuştu.

Başçı, Davos'a gitmeyi planladığını da bildirdi.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler