YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'ya bir darbe de oradan geldi
Paralel Yapı'ya bir darbe de oradan geldi
06 Haziran 2016 07:16
Bank Asya’nın satışına ilişkin herhangi bir hukuksal sıkıntı kalmadığını belirten BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, “Eski ortakların açtığı 250’den fazla davayı kazandık” dedi

Sabah'tan Dilek Güngör'ün röportajı;

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ile ihale takvimi işleyen Bank Asya sürecini, kurumun taşınma hikayesini ve bankacılık sektörünü konuştuk.

Bank Asya ile ilgili TMSF ile BDDK'nın bir miktar çelişkili açıklamaları oldu. Siz 'Birkaç talip olabilir' dediniz. TMSF 'Teklif yok' dedi. Sonra banka satışa çıktı…

Aslında benim açıklamalarımda da çelişki yoktu. 'Satış olmazsa tasfiye gerçekleşir' demiştim. Bankacılık Kanunu'nun 107'nci maddesi açık. Süre içinde devir, birleşme veya satışın tamamlanmaması halinde fonun talebi üzerine kurulun bankanın faaliyet iznini kaldıracağına hükmediyor. Fon talep ederse bizim 'dur bakalım' deme ihtimalimiz yok.

Talipli varsa ne zaman resmi hüvviyet kazanır? İhale takvimine göre 10 Haziran'a kadar ön yeterlilik başvuruları alınacak. O zaman ortaya çıkar. Bize gelen yok, TMSF'ye başvuran var mı? Onlara sormak lazım.

ORTAKLAR İMZA VERDİ

Hukuki bir sıkıntı oluşturur mu satış?

BDDK ve TMSF'ye eski ortakların açtığı davalar vardı. 18/5, 18/7 ve 71'nci madde kapsamında açılan 250'den fazla davayı kazandık. Temyiz süreçleri var. Bu kararların bir kısmı temyiz edilebiliyor bir kısmı edilemiyor.

Ayrıca satış A Grubu hissedarların haklarını kapsıyor. Bankanın satılırsa yüzde 51'i anlamına geliyor. Onlar da TMSF'ye satış dahil her türlü yetki için imza verdi. Bu ortaklar dava açmayan kişilerdi. Paralel Yapı'yla ilgileri olmayan kişiler. Daha ilk günden 'Biz bunlardan kurtulamıyoruz' diyerek TMSF'ye gitmişlerdi.

Talipli çıkar mı sizce?

Bankanın mevduatı eridi. O yapının paralarının büyük bölümü 100 bin TL'nin altındaki hesaplardan oluşuyor. Garanti altına almak için hesapları bölmüşlerdi. Talipli olacak kişi 'Biz burayı alırsak mevduat çekişi yaşanır mı' diyebilir.

Diyelim ki, bankayı aldı, herkes kapısına dayandı parasını çekmek istiyor. O zaman sadece lisansı almış olacak. Onu ben de veriyorum. Bir de böyle bir yapıyla bazı insanlar muhatap olmak istemiyor.

TASFİYE OLSA MALİYET ÇIKMAZ

Tasfiye edilse devlete maliyeti olur mu?

Bu haliyle devlete bir maliyeti olmaz. Çünkü mevduat kadar kredi portföyü var. Oradan alınacak paralarla mevduat sahiplerinin alacakları karşılanabilir. Diyelim ki, tasfiye oldu. Borçları ve alacakları bir araya getirilir. Ortada para kalırsa ortaklar alır. Halka açık olduğu için hissedarlara dağıtılır. O yapıdan ortakların birçoğu hakkında davalar var. Maddi cezai durumları olanlar varsa o paralara tedbir konur.

finansal kuruluşlar, varlık yönetimi, leasing, ödeme sistemleri gibi diğer alanlara geliyorlar.

TAŞINMADA KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ

Taşınma konusunda acele mi edildi?

Taşınma mevzusu 2011'den bu yana gündemde. Sürekli Bakanlar Kurulu kararıyla erteleniyordu. İstanbul Finans Merkezi'ndeki binamız ancak 4-5 yılda tamamlanır. İnsanlara taşınma süreleri verdik. Bugün yapmasak sonra ramazan giriyor, ardından bayram, daha sonra tatil dönemi…

Bunun sonu yok. Okul dönemi ve eş durumu 45 kişiyi ilgilendiriyor. Ankara'daki ofis 45 yıllık bir binaydı. Bir şey yapsanız masrafa değimiyordu. Halen prosedürler devam ettiği için başkanlık Ankara görünüyor. Ramazandan sonra resmi açılışı yaparız.

Kimseyi mağdur etmemek için çalışıyoruz. Kamuda lojmanlardan feragat ediliyor ama belki Ankara'dan gelenler için böyle bir yöntem veya TOKİ ile anlaşıp konut yaptırma imkanı olabilir mi bunları değerlendireceğiz.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler