YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Para Rusya'yı terk ediyor
Para Rusya'yı terk ediyor
04 Nisan 2012 14:02
Rusya Merkez Bankası bu yılın ilk çeyreğinde Rusya'dan net özel kapital kaçışının 35,1 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Rusya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, bu yılın ilk 3 ayındaki net sermaye kaçışının 35,1 milyar dolar olduğunu belirterek, geçen yıl aynı dönemdeki kaçan para miktarının 19,8 milyar olduğu kaydedildi.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksiy Ulyukayev ocak ayında yaptığı açıklamada bu yılki sermaye kaçışının geçen yılki seviyede olmasını beklediklerini söylemişti.

Maliye Bakanı Anton Siluanov da daha önce yaptığı açıklamada Rusya'daki sermaye kaçışının bu yıl milyar dolarında olabileceğini belirtirken, Siluanov'un bütün yıl için yaptığı tahmin neredeyse ilk 3 ayda gerçekleşti.

Bu arada Merkez Bankası geçen yıl 84,2 milyar dolar açıkladığı sermaye kaçışını 80,5 milyar dolar şeklinde revize ederken, 2010 yılındaki sermaye kaçışının ise 34,4 milyar dolar civarında olduğuna dikkat çekildi.

Küresel ekonomik krizin patlak verdiği 2008 yılında Rusya'daki sermaye kaçışı rekor kırarak 133,7 milyar dolara ulaşmış ve bu rakam 2009 yılında 56,1 milyar dolara inmişti.

Küresel kriz döneminde yatırımcılar ekonomisi büyük oranda enerji kaynaklarına dayalı Rusya gibi ülkeler yerine gelişen pazarlarda kendilerine göre güvenli ülkeleri tercih ediyorlar. AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler