YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Para getireceğiz dediler" kayıplara karıştılar
Varlık Barışı, yurtdışındaki paraların yurda getirilmesini öngörüyor
"Para getireceğiz dediler" kayıplara karıştılar
22 Nisan 2009 / 00:01 Güncelleme: 22 Nisan 2009 / 00:00

Varlık Barışı’nda Sülün Osman paniği 


Varlık Barışı için bildirilen 13.5 milyarın 8.5 milyarı yatırılmadı. Maliye’ye gelen şikayetler olayı başka boyuta taşıdı. ‘Para getireceğiz’ diye Maliye’den beyanname alan uyanıklar piyasadan para toplayıp kayıplara karışmış. Araştırma büyüyor.


Hükümetin, küresel kriz nedeniyle çıkardığı Varlık Barışı projesinin, ünlü dolandırıcı Sülün Osman’ın bile aklına gelmeyecek yöntemlerle, dolandırıcılığa alet edildiği ortaya çıktı. Bazı uyanık vatandaşların, Varlık Barışı kapsamında para getireceğini devlete beyan ederek, bu beyanlarla vatandaşlardan para topladıkları belirlendi. Proje kapsamında beyan edilen 13.5 milyar TL’nin, 8.5 milyar TL’sinin hayali bildirimlerden oluştuğu tahmin ediliyor. Barış projesinin son gününde 5.2 milyar TL getireceğini beyan eden Ali Türkan adlı vatandaşın bildiriminin de hayali olduğu Maliyeciler’in yaptığı araştırma sonucunda tespit edildi. Bu araştırmalar sırasında, bazı vatandaşlardan gelen ihbarlar olayı başka boyuta taşıdı. Bazı vatandaşlardan Maliye’ye gelen ‘Para getireceğiz diye beyanlarını gösterip bizden borç aldılar. Şimdi bulamıyoruz‘ şikayetleri panik yarattı. Maliye Bakanlığı konuyla ilgili olarak geniş kapsamlı inceleme başlattı.


BAKANLIK ŞÜPHELENDİ


YURTDIŞINDAKİ paraların yurda getirilmesini öngören Varlık Barışı projesinin, beyan süresi 2 Mart tarihinde doldu. Bu tarihe kadar, 13.5 milyar TL’lik beyanda bulunuldu. Beyanda bulunan kişilerin, 2 Nisan tarihine kadar beyan ettikleri paraların yüzde 2’lik vergisini yatırması gerekiyordu. Ancak, 2 Nisan’a kadar para getireceğini beyan eden birçok mükellef, vergisini ödemedi. Durumdan şüphelenen Maliye, 5.2 milyar TL para getireceğini beyan eden Ali Türkan başta olmak üzere, beyan eden mükellefleri araştırmaya başladı. Araştırmaların derinleştirilmesinin ardından, bazı uyanık vatandaşların Varlık Barışı kapsamında para getireceğini beyan ederek para topladıkları tespit edildi. Uyanık vatandaşların, beyanları göstererek ‘Parayı getiremedik. Getirince borcumu öderim’ diye şirketleri de dolandırdığı saptandı.


TÜRKAN ÖDEMEDİ


MALİYE Bakanlığı yetkilileri, beyan ettiği 5.2 milyar TL’lik parayı birkaç gün içinde getireceğine iddia eden Ali Türkan’ı da araştırdılar. Yapılan araştırmaya göre, Türkan, 29 Şubat’ta Cumhuriyet Vergi Dairesine bir dilekçe vererek, Varlık Barışı uygulaması kapsamında yurt dışındaki 5.2 milyar lirasını Türkiye’ye getireceğini beyan etti. Ancak Türkan, uygulamadan yararlanması için gerekli yükümlülüklere uymadı. 31 Mart 2009 tarihine kadar beyan ettiği 5.2 milyar lira için tahakkuk eden 104 milyon liralık vergiyi ödemedi. Aynı şekilde, Varlık Barışı’nda bildirimde bulunduğu 5.2 milyar lirayı başvurudan sonraki 1 ay içinde Türkiye’ye getirmedi.


Maliye Bakanlığı inceleme başlattı


VARLIK Barışı projesi kapsamında ortaya çıkan ‘hayali beyan’ skandalı ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı geniş kapsamlı araştırma başlattı. Özellikle, bu kapsamda beyanda bulunarak vatandaşları dolandırılan kişilerin tespit edilerek, yargıya teslim edilmeleri amaçlanıyor.


Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı da, konuyla ilgili olarak bir rapor hazırlayarak, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a sundu.


Somalililer de Merkez’i işletmişti


VARLIK Barışı’nda, uyanık vatandaşların hayali beyanla vatandaşları dolandırmaları Maliye’de şok etkisi yarattı. Maliye’de, Somalili heyetin hatırlanmasına neden oldu. Heyet kendilerini Somali Merkez Bankası yetkilileri olarak tanıtarak, Maliye Bakanı Unakıtan ile görüşmüşler ve Somali parasını Türkiye’de basmak istediklerini bildirmişlerdi. Unakıtan da, heyeti Merkez Bankası Başkanı Yılmaz ile görüştürmüştü. Heyetin ise hayali olduğu ortaya çıkmıştı.


Sülün Osman da Galata Kulesi’ni satmaya kalktı


1950 ve 1960’lı yıllarda tramvay, Galata Kulesi gibi kent meydanlarındaki kamu mallarını vatandaşlara satarak dolandıran Sülün Osman, Türkiye’deki dolandırıcılık alanında bir efsane olarak anılıyor. Sülün Osman, o dönemde Galata Kulesi’ni satmak üzereyken tesadüfen yakalanmıştı.


HÜSEYİN ÖZAY (Star)


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler