YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa İstanbul'u resmen uçuracak!
Papa İstanbul'u resmen uçuracak!
30 Kasım 2014 11:15
Türkiye’deki ikinci gününde İstanbul’da Ayasofya ve Sultanahmet Camii’ni gezen Papa Fransuva, adeta Türk turizm sektörü için çalıştı. Sektör Papa’nın ziyaretinin İstanbul’a fazladan 500 bin kişiyi getireceğini tahmin ediyor.

Türkiye’ye ziyaretinin ikinci gününde İstanbul’a gelen Katolik âleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Fransuva tanıtım açısından Türk turizmcilerde heyecan yarattı. Papa’nın Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni ziyareti sırasında servis edilen fotoğraflar İstanbul için büyük bir tanıtım fırsatı yarattı. Turizmciler özellikle İstanbul’a yönelik olarak bu yıl artış hızı düşen İtalyan ve Avrupalı turistin Papa’nın ziyaretinden sonra artışa geçmesini bekliyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Fransuva ziyaretindeki görüntülerin Türkiye’nin tanıtımına yönelik önemli derecede katkı sağlayacağını söyledi.

Başaran Ulusoy, Papa ziyaretinin Türkiye’nin Avrupa ve Batı’ya yüzünün dönük olduğunun bir göstergesi olarak sayılacağını belirterek, “Papa’nın özellikle Avrupa’daki görüntüleri tanıtıma etki edecektir. Bu anlamda büyük bir merak uyandırır. Papa’nın ziyaretinin 2015 rezervasyonlarında yüzde 5 etki edeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul’a gelen turist sayısı 2013 yılı itibarıyla 10.4 milyon kişi düzeyindeydi. Papa’nın ziyareti sonrasında sektör yüzde 5’lik bir artış bekliyor. Bu da turizmcilerin Papa’nın ziyareti sonrasında yaklaşık 500 bin kişilik turist beklediğini gösteriyor.

2006’daki ziyaret sonrası patlama yaşanmıştı


Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır, bir önceki Papa 16. Benedikt’in de 2006’da yaptığı ziyaret sonrasında İtalya ve Avrupalı turist sayısında önemli artış olduğuna işaret ederek, “Bu yıl Avrupalı turist sayısı bir miktar azalmıştı. Papa’nın bu ziyareti İstanbul’a olan ilgiyi artıracaktır” diye konuştu.

Seçtiği araç ile ülkesine selam yolladı

Papa’nın İstanbul’da kullandığı araç 2008’den 2012’ye kadar Symbol adıyla Bursa’da, 2013 yılına kadar da Thalia adıyla Papa’nın ülkesi Arjantin’in Santa Isabel kentinde üretilmişti.

1.2 milyar kişilik tanıtım

TUROB Başkanı Timur Bayındır, Papa Fransuva’nın 1.2 milyarlık Katolik Camiası’nın ruhani lideri olması nedeniyle Türkiye için müthiş bir tanıtım fırsatı yarattığını dile getirdi.

İstanbul'da helikopter ile çekim yapıldı

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Fransuva’nın İstanbul programı kapsamında yaptığı Ayasofya ve Sultanahmet Camii ziyaretini TRT profesyonel helikopter çekimleri ile destekledi

 

HABERTÜRK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler