YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakete, iş dünyasından ilk yaklaşımlar
Pakete, iş dünyasından ilk yaklaşımlar
26 Mart 2010 08:57
Anayasa değişiklik paketi ile ilgili iş dünyası ile de görüşüldü. TÜSİAD temkinli yaklaşırken TUSKON kendi hazırladığı taslak metni heyete sundu... İşte değişiklik paketi iel ilgili iş dünyasından ilk yorumlar;

Anayasa değişikliği teklif paketi, iş dünyasının büyük bir bölümünden destek gördü. Dün AK Parti heyetinin ayrı ayrı ziyaret ettiği TUSKON, DİSK, MÜSİAD ve ASKON reforma ilişkin olumlu açıklamalar yaptı. TUSKON kendi hazırladığı taslak metni de heyete sundu. TÜSİAD ise anayasa reformuna "Evet" derken AK Parti'nin hazırladığı pakete mesafeli yaklaştı, eleştirilerini madde madde sıraladı.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, 1982 Anayasası'ndan en çok kendilerinin mağdur olduğunu savunarak, 12 Eylül'ün ruhunu taşıyan 1982 Anayasası'nın değiştirilmesi konusunda destekçi olacaklarını belirtti.

Çelebi, anayasa değişikliği konusunda son günlerde yaşanan kutuplaşmadan kaygı duyduklarını da ifade etti. Genel değerlendirmesi ise şöyleydi: "Anayasa paketinin içinde bugüne kadar önemsediğimiz maddeler var ama içimize sindiremeyeceğimiz maddeler de var. Sendikaların ve kamu çalışanlarının beklentileri tam olarak karşılanmadı. Her şeyi elimizin tersiyle itmek doğru değil. 'İktidar yaptı kabul edelim' demek de doğru değil. Ortak nokta bulunup demokratik ve özgürlükçü bir anayasa oluşturulmalı."

MİLLET EGEMENLİĞİ İÇİN BİR FIRSAT

Bu arada Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)'nden de birer açıklama yapıldı. Her iki dernek de yürütülen anayasa değişikliği çalışmalarına destek verdi. ASKON'dan yapılan açıklamada şöyle denildi: Anayasa değişiklik teklifi, gerçek anlamda millet egemenliğine giden yol için bir fırsattır. Bizler sivil bir anayasa ihtiyacına inanıyoruz. Ülkemiz teorik olarak parlamenter demokrasi ile yönetilen bir ülke. Ancak hangi taşı kaldırsanız altından korkunç bir vesayet rejimi çıkıyor. Bu millet artık bunlardan kurtulmayı hak etmiştir. Değişiklik yapılmalı ve de bunu milletten önce Meclis kabul etmelidir. Artık kapalı kapı ardından kurtulmak zamanıdır. İlkel kısıtlamalardan kurtulmalı ve darbe tehditlerinden, anlamsız düşman korkularından uzaklaşabilmeliyiz. Mevcut değişiklik önerileri yeterli midir? Hayır ama bir başlangıç sayılabilir."

MÜSİAD'dan yapılan değerlendirmede de benzer hususların altı çizildi. Yapılan açıklama şöyle: "Ülkemizdeki demokrasi, insan hak ve hürriyetlerinin düzeyinin artırılmasına yönelik çalışmaları yirmi yıllık geçmişimiz boyunca hep destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz. Bu bakımdan, son anayasa değişikliği talebini biz bu çerçevede değerlendiriyor ve destekliyoruz. Bilhassa, yargı alanında yapılması düşünülen birçok değişiklik uzunca bir süredir kamuoyu tarafından heyecanla beklenmekteydi. MÜSİAD da birçok kere bu değişikliklerin yapılmasının ne kadar elzem olduğunu ortaya koymuş ve bu konuda raporlar hazırlamıştır. Bu bakımdan, 26 maddelik bu anayasa değişikliğinin geniş bir uzlaşı zemininde oluşturulması çabalarını da yürekten destekliyoruz."

 

TUSKON'dan anayasa paketi

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, "Hükümetin mevcut Anayasa'da değişiklikler yapma girişimini destekliyoruz. Artık yeni bir anayasa hazırlayarak, tüm vatandaşlarımızın istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak çağdaş düzenlemelerin önünü açmak acil bir görev haline gelmiştir." dedi.

Meral, kendi hazırladıkları anayasa paketindeki bazı maddeleri de şöyle paylaştı:

Siyasi partilere kapatma davası ancak şiddet ve terör eylemelerine karışmaları halinde açılabilmeli. Yargıtay cumhuriyet başsavcısı, TBMM'nin üçte ikisinin vereceği çoğunluk kararı ile kapatma davası açabilmeli.

Barış durumunda iç güvenliğin sağlanmasıyla ilgili yetki, sorumluluk İçişleri Bakanlığı'na aittir.

YAŞ ve HSYK'nın vermiş olduğu disiplin kararlarına yargı yolu açılmalı.

Kamu hizmetlerinde bulunan görevliler, şahsi kusurlarından doğan tazminatı kendileri ödemeli.

Anayasa Mahkemesi 17 üyeden oluşmalı; 4'ü TBMM, 4'ü cumhurbaşkanı, 4'ü Yargıtay, 4'ü Danıştay, 1 üye de Sayıştay tarafından seçilmeli.

HSYK 17 asıl, 4 yedek üyeden oluşmalı. 4 asıl 1 yedek üye TBMM'den, 3 asıl 1 yedek üye Yargıtay, 2 asıl 1 yedek üye de Danıştay'dan belirlenmeli. 5 asıl 1 yedek üye de birinci sınıf adli yargı hâkimi ve cumhuriyet savcıları arasından oluşmalı. 2 asıl üye de birinci sınıf idari yargı hâkim ve savcılar tarafından belirlenmeli. Bu üyeler cumhurbaşkanı tarafından seçilmeli.

Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları da Anayasa Mahkemesi tarafından Yüce Divan'da yargılanabilmeli.

Türk Silahlı Kuvvetleri de Sayıştay tarafından denetlenmeli.

 

 

TÜSİAD'dan pakete hem destek hem de eleştiri

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, AK Parti heyetinin ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "Anayasa değişikliğinde temel hak ve hürriyetler noktasında hükümet ile aynı yerdeyiz. Ancak kuvvetler ayrılığı noktasında fikir ayrılığımız var." dedi. Daha sonra TÜSİAD'dan bir yazılı açıklama daha yapıldı ve anayasa değişikliğiyle ilgili görüşler paylaşıldı. Paketteki maddelerin, yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığına aykırı olduğu tezi işlendi. Açıklamada, şöyle denildi: "Anayasa tümüyle yenilenmelidir; gündemdeki anayasa paketinin içeriğinde temel sorunlar vardır ve demokrasi açığını kapatmaktan uzaktır. Yeni anayasa birey odaklı olmalı, seçim sistemi ve siyasi partiler mevzuatı değişmeli. Seçim barajı düşürülmeli. Şu an gündemde olan kısmi anayasa değişikliği paketi, Parlamento'da sağlanmış bir uzlaşmaya dayanmamaktadır. Referandum anayasal bir yol olmakla birlikte, en doğru tercih değildir."

Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler