YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Özel'e kaçış engellenecek
'Özel'e kaçış engellenecek
'Özel'e kaçış engellenecek
07 Nisan 2008 / 07:27 Güncelleme: 07 Nisan 2008 / 00:00


Sigortalı hastaların özel hastanelerden yararlanması kolaylaşıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşan hastanelerde fiyat farkı yüzde 20'yi geçmeyecek, kanser tedavisi, acil, yoğun bakım ücretsiz olacak.


Sigortalı vatandaşlara özel hastanelerin kapıları açılıyor. Hafta içi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek yasa tasarısına göre, bundan sonra özel hastaneler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yapacakları anlaşma gereği sigortalı hastaların muayene ve tedavi ücretlerinde keyfi uygulamaya gidemeyecek. Kanser gibi ağır hastalıklarda da tedavi ücretsiz olacak. Hastaneler, acil ve yoğun bakım hizmetlerinde ücret talep etmeyecek. Uygulama SGK ile anlaşma yapan hastanelerde geçerli olacak. Anlaşma yapmayan özel hastaneler Genel Sağlık Sigortası kapsamında hizmet vermeyecek. Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin getirdiği yenilikler şöyle:


KANSER TEDAVİSİ ÜCRETSİZ


Özel hastaneler acil servis, yoğun bakım, kanser tedavileri ve birtakım özel operasyonlarda vatandaştan ücret almayacak. Bir sigortalı kanser hastası SGK ile anlaşmalı özel hastanelerden istediğinde ücretsiz tedavi olabilecek.


FARK YÜZDE 20'Yİ GEÇMEYECEK


Özel hastanelerin sigortalı hastalardan muayene ve tedavi için alacağı ücret farkı yüzde 20'yi geçmeyecek. Örneğin, SGK Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) çerçevesinde 60 YTL olarak ücretlendirilen 24 saat EKG kaydı için özel hastaneler en fazla 12 YTL fark talep edebilecek. 252 YTL'lik normal doğum ücretine en fazla 50.4 YTL fark alınabilecek.


SGK ile anlaşmaya yanaşmayan özel hastaneler ise istedikleri fiyatlar üzerinden çalışmaya devam edebilecek.


AĞIR HASTALIKLARA YENİ FİYAT


Özel hastanelerin fiyat farkı sınırlandırılırken, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) içerisinde yer alan fiyatlar yeniden gözden geçirilmesi de gündemde. Özellikle kanser gibi ağır ve problemli vakalara sigortadan hastaneye ödenecek ücretlerde artış yapılması planlanıyor. Düzenlemeyle devlet hastanelerinde çalışan sağlık personelinin yükünün azaltılması hedefleniyor.


VATANDAŞA BÜYÜK AVANTAJ


Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, uygulamanın vatandaş için müjde olacağını ve sağlık hizmetlerinde büyük bir adım anlamına geldiğini söyledi. “Sağlıkta Dönüşüm” adı altında vatandaşın son dönemde önemli yeniliklerle tanıştığını kaydeden Kaçar, “Ciddi farklar ödenmeden özel hastane konforuna vatandaş kavuşmuş olacak. Bu çok büyük avantaj” diye konuştu.


'Özel'e kaçış engellenecek


Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, yüzde 20 sınırlandırması getirilmemesi durumunda doktorların özel hastanelere kaçışının engellenemeyeceğini belirtti. Kaçar, “Hekimler özele kayarsa hastanelerin döner sermaye gelirleri düşer. Aldıkları ücretlerin net hali olarak bir uzman hekim 1200 YTL alıyor. Muayenehanesi yoksa 5 bin YTL kadar döner sermaye alıyor. Bütün akış özele sevkedilirse bu döner sermaye bin-bin 500 YTL civarına düşer ve hekimler de, hastalar da bundan zarar görür. Bu düzenleme gayet yerindedir” dedi. Yeni düzenleme devlet hastanelerinde çalışan sağlık personelinin üzerindeki yükü de azaltacak. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışan uzman hekim sayısı, özel sağlık sektöründen yüzde 50 daha fazla. Buna karşın, doktor başına düşen günlük muayene sayısı devlet hastanelerinde özellere göre bir buçuk katı (yüzde 150).

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler