YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özel finans mahkemesi geliyor
İçişleri Bakanlığı finansal suçlarla daha etkin mücadele etmek için harekete geçti
Özel finans mahkemesi geliyor
23 Ekim 2011 / 08:36 Güncelleme: 23 Ekim 2011 / 08:46

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasını taşıyan ve İstanbul Finans Merkezi Hukuk Komitesine Başkanlık eden Adalet Bakanlığı Müsteşar yardımcısı başta olmak üzere İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Kalkınma Bakanlığı’na gönderilen yazıda yeni düzenlemeler dikkat çekti.

Buna göre mevcut mahkemelerden biri ihtisas mahkemesi olarak sadece finansal suçlara bakacak, İstanbul’da görev yapan mali polis sayısı 250’den 1300’e çıkarılacak, finans konusuna hakim uzman polisler görev yapacak, kolluk kuvvetlerinin soruşturmada gerekli bilgilere ulaşması kolaylaştırılacak, mali suç işlediği tesbit edilen şüpheliler mal varlıklarını meşru yollardan kazandığını kolluk kuvveti değil, şüphelinin kendisi ispat edecek.

Uluslararası finans eylem planı

İlgili kurumlara gönderilen ve ‘mevcut durumun tespiti’ ile başlayan yazıda; İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı’nın 29 Eylül 2009 yılında Yüksek Planlama kurulu kararı ile onaylandığını ve 2 Ekim 2009 tarihinde yürürlüğe girdiğini vurgulandı. Eylem Planında İstanbul’un finans merkezi olması için belirlenen öncelikler arasında “ihtisas mahkemelerinin oluşturulması” ve “hakim savcı ve kolluk kuvvetlerin mali suçlarda uzmanlaşması” konularının olduğu anlatan bakanlık, hazırlanan yazıda mevcut işleyiş, sorunlar ve çözüm önerilerinin sıralandığını belirtti. İstanbul’da finansal suç soruşturmalarının hali hazırda 22 ayrı adli bölgede sürdürüldüğünü ve bölgelerin 2011 yılında belli merkezlerde toplanma aşamasında olduğu belirtilirken bu durumun soruşturma sırasında karmaşa yarattığı belirtildi.

İhtisaslaşmış mahkemelerin önemine değinen bakanlık mevcut mahkemelerden bir tanesinin bu alanda uzmanlaşması, sadece finansal suçlara bakması ve İstanbul’un genelinde yetki kullanması gerektiğinin altını çizdi.

Star

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler