YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öyle bir dünya yok
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 'Sadece enerji maliyetlerini düşürelim, işçiliği ucuzlatalım, ucuz ham madde bulalım...' Öyle bir dünya yok.' dedi.
Öyle bir dünya yok
26 Eylül 2012 / 16:48 Güncelleme: 26 Eylül 2012 / 16:50

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Sadece enerji maliyetlerini düşürelim, işçiliği ucuzlatalım, ucuz ham madde bulalım...' Öyle bir dünya yok. Türkiye için bunları yakalamak, bunlarda rekabet avantajı aramak boşuna bir arayıştır'' dedi.

Kocaeli Sanayi Odası'nın (KSO) meclis toplantısında konuşan Bakan Ergün, Ar-Ge merkezleri ve Teknoparklardaki şirketler ile proje ve teknoloji günlerine ayrıca odaklanılması gerektiğini ifade ederek, tüm çalışmalarla yüksek katma değerli, ileri teknolojili sektörlerin her birinde sıçrama yapacaklarını söyledi.

Ar-Ge, Teknoparklar, Silikon Vadisi'ndeki yazılım şirketlerinin gelişmesiyle teknoloji odaklı üretimde büyük mesafe alacaklarına inandıklarını dile getiren Ergün, ihracatın miktarını artırmaktan çok, birim değerini artırmaya ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

İhracatın 90 milyar ton ancak ihracatın kilogram değerinin 1,5 dolar olduğunu ifade eden Ergün, ''Aynı üretimi Almanya 4,5 dolara satıyor, Japonya'nın ürettiği ürünlerin kilogramı 5,7 dolar... Demek ki ürünlerin kilogramını artırmak peşinde koşmamalıyız. 90 milyar ton yerine 280 milyar ton sattığımız zaman değil, aynı 90 milyar tonun kilogramını 4 dolara sattığımız zaman ihracatımız 360 milyar dolar olur. Bu da Ar-Ge, innovasyon, tasarımla olur. Yoksa '90 milyar tonu, 280 milyar tona çıkaralım' diye yeni fabrikalar, yeni makineler, yeni üretim bantları kurabiliriz. Ama gene 1-1.5 dolara satıyorsak ne değeri var  Katma değere dönmemiz icap ediyor. Hepimiz bu rakamlar üzerinde iyi düşünmeli, hesabımızı, planlarımızı ona göre yapmalıyız'' şeklinde konuştu.

Bakan Ergün, artık reel sektörün ana gündem maddesinin, Ar-Ge, yenilikçilik, markalaşma, tasarım, yüksek katma değer gibi konuların oluşturması gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi.

''Sadece enerji maliyetlerini düşürelim, işçiliği ucuzlatalım, ucuz ham madde bulalım...' Öyle bir dünya yok. Türkiye için bunları yakalamak, bunlarda rekabet avantajı aramak boşuna bir arayıştır. Bu Nasrettin Hoca'nın bodrumda kaybettiği anahtarını kapının önünde araması gibi bir şeydir. Orada bulamazsınız, çünkü anahtar orada değil, nerede kaybettiysen orada'' dedi.

Ergün, Türkiye'nin ucuz ekmek ülkesi olmadığını, kendilerinden çok daha ucuza insan çalıştıran yerlerin olduğunu ve bunlarla rekabet edilmesinin mümkün olmadığını anlatarak, Türkiye'nin ucuz enerji ve ucuz hammadde ülkesi olmadığını kaydetti. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler