YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otomotivde sert düşüş
Otomotiv ihracatında ağustos ayında yüzde 17 düşüş yaşandı.
Otomotivde sert düşüş
09 Eylül 2012 / 20:29 Güncelleme: 09 Eylül 2012 / 20:34

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisi ihracatında ağustos ayında yüzde 17 düşüş yaşandığını, düşüşe rağmen yıl sonu hedefleri olan 20 milyar dolarlık ihracat için var güçleriyle çalışacaklarını bildirdi.

Sabuncu, otomotiv endüstrisinin ağustos ayı ihracat rakamlarına ilişkin raporla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, geçen yılın aynı ayına göre otomotiv ihracatının yüzde 17 gerilediğini, yaşanan daralmanın en büyük nedeninin AB pazarındaki krizden kaynaklandığını belirtti.

İhracattaki düşüşün, sektörün tüm ürün gruplarına yansıdığını ifade eden Sabuncu, otomotiv ihracatının yılın ilk 8 aylık döneminde Türkiye'nin toplam ihracatında yüzde 13 pay ve 12 milyar 546 milyon dolarlık dış satışla önde gelen sektörler arasında bulunduğunu dile getirdi.

Sabuncu, otomotiv endüstrisi ihracatında yıl sonu hedefleri olan 20 milyon dolarlık ihracatı yakalayacaklarına inandığını belirterek, şunları kaydetti:

''Ana sanayide yaşanan büyük orandaki düşüşler, başlıca pazarımız konumunda bulunan AB ülkelerinde yaşanan sıkıntılardan ve sektörün tatilde olmasından kaynaklanıyor. Nitekim Ağustos 2012'de AB'de en çok ihracat yaptığımız ilk 10 ülkenin 9'unda ihracat düşüşü yaşanmıştır. Yaşanan yüzde 21'lik düşüş ile AB'nin ihracatımızdaki payı da yüzde 65'e gerilemiştir. Hedeflediğimiz 20 milyar dolarlık ihracat için var gücümüzle çalışacağız. Yılın ilk 8 ayına göre yan sanayi İran, Cezayir, Polonya'ya ihracat yükselirken, Almanya'ya ihracat yine ilk sırada yer aldı. Ağustos ayında, Almanya'ya yüzde 13 daralmayla 198 milyon dolar, Fransa'ya yüzde 22 azalışla 130 milyon dolar, Birleşik Krallığa ise yüzde 24 düşüşle 78 milyon dolarlık ihracat yapıldı.'' AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler