YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otomotivde dev işbirliği
Dünyanın iki otomotiv devi BMW ve Toyota, orta ve uzun vadeli işbirliği için anlaşmaya vardı.
Otomotivde dev işbirliği
01 Aralık 2011 / 17:09 Güncelleme: 01 Aralık 2011 / 18:06

Toyota'nın yazılı açıklamasına göre, Toyota ve BMW Grup (BMW), imzaladıkları işbirliği anlaşması ile yeni nesil çevreci teknolojiler konusunda orta ve uzun vadeli araştırmalar için güçlerini birleştirecek.

İşbirliği kapsamında yeni nesil lityum-iyon pil teknolojileri alanında ortak araştırma yapacak olan iki grup, gelecekte oluşabilecek işbirliklerini tanımlamak ve fikir alışverişi yapmak konularında da anlaşmaya vardı. Bu işbirlikleriyle her iki markanın güçlü yönleri ile birbirlerine katkıda bulunması öngörülüyor.

Avrupa'da sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen ve müşterileri beklentilerine uygun modeller üretmeyi hedefleyen iki marka arasındaki anlaşma kapsamında, 2014 yılında başlamak üzere BMW'nin Toyota'ya yakıt verimliliği yüksek dizel motor tedarik etmesine ilişkin bir sözleşme de imzalandı.

BMW tarafından tedarik edilecek olan motorlar, Avrupa pazarında satışı ve üretilmesi planlanan bazı Toyota modellerinde kullanılacak. Bu anlaşma ile Toyota, Avrupa'daki ürün gamını ve satışlarını yakıt tasarrufu ve düşük CO2 emisyonu sunan dizel motorlu araçlarla genişletmeyi hedefliyor.

BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer, Toyota'nın ''çevreci teknolojileriyle dünyanın en çok satan seri üretim otomobilleri''ne sahip olduğunu, BMW'nin de pazarının ''en yenilikçi'', ''sürdürülebilir premium otomobil üreticisi'' konumunda bulunduğunu belirtti.

Reithofer, ''Şimdi güçlerimizi, daha çevreci teknolojiler geliştirmek ve kendi segmentlerimizdeki yenilikçi liderliğimizi genişletmek için birleştiriyoruz. Toyota'ya sağlayacağımız yakıt verimliliği yüksek ve dinamik dizel motorlarımız da motor ve güç aktarma sistemlerine yönelik satış faaliyetleri genişleme planında önemli bir adımı temsil ediyor'' dedi.

Toyota Motor Corporation Başkanı Akio Toyoda ise her iki şirketin de, otomotiv sanayisi ve toplumun gelişimine katkı sağlamak için, çok yönlü bilgi birikimini çevreci teknolojiler ve daha iyi araçlar üretmek için ortaya koyacağını kaydetti. AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler