YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otomotiv ihracatı frene bastı
Otomotiv ihracatı frene bastı
04 Kasım 2014 09:04
Türk Otomotiv Sektörü ekim ayında ihracat konusunda frene bastı.

Son 12 aylık ihracatı yüzde 6,03 artan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, ekim ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,88 düşüşle 1 milyar 511 milyon dolarlık ihracata imza attı.


Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), genel sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birlik olarak koltuğunu bırakmamaya kararlı. UİB, son 12 aylık dönemde ihracatını yüzde 6,14 artırarak 23.7 milyar dolarlık dış satışa ulaştı.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), ekim ayı ihracat rakamları verilerini açıkladı. Buna göre ekim ayında ihracat 1.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın 10 aylık bölümü dikkate alındığında ise, UİB geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,83 oranında büyüyerek 19.7 milyar dolar dış satışa imza attı. Bu verilere göre UİB genel sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birlik olarak koltuğunu korumaya devam ediyor.

12 Aylık artış yüzde 6,4

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, 10 aylık verilerin yanı sıra son 12 aylık ihracat rakamlarına bakıldığında, UİB bünyesinde bulunan 5 ihracatçı birliğinin de artış trendinde bulunduğunu belirterek “Son bir yılda UİB olarak ihracatımız bir önceki döneme göre yüzde 6,14’lük bir oranla artmış ve 23.7 milyar dolara dayanmıştır.” dedi.

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2014 yılı 3. çeyrek gerçekleşme ve 4. çeyrek beklenti anketi sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Son çeyrekte ihracat artar

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yılın çeyreklerine göre gerçekleşme ve beklentileri değerlendiren Eğilim Anketi çalışmasının 2014 yılı 3. çeyrek gerçekleşme ve 4. çeyrek beklenti sonuçlarını değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, anket sonuçlarına göre ihracatçı firmaların yüzde 45'inin Ekim-Aralık döneminde ihracatın artacağı yönünde görüş belirtmesini gerçekçi olarak nitelendirdi.

Yılın son çeyreğinde Türk ihracatçısının yeni pazarlarda var olan ağırlıklarını artıracağı düşüncesinde olduklarını dile getiren Sabuncu, “Türk ihracatçısı yeni pazarlara odaklanmış durumda. Dolayısıyla mevcut ihracatın son çeyrekte artacağı düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.

Yüksek katma değerli ürün üretme konusunda firmaların çalışmalarını sürdürmeleri gerektiğini kaydeden Sabuncu, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki 4 senelik dönemde bir sıçrama yakalayabileceğini ifade ederek, “2023 yılına yaklaşılırken Türk ihracatçısı üretim ve yeni pazarlar konularına önem vermelidir. Önümüzdeki dönemde yüksek bir sıçrama yakalayabilmek için sanayilerimizdeki Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerini geliştirmeliyiz” dedi.

Otomobil frene bastı

2023 yılı için planlanan ihracat hedeflerine ulaşabilmek adına üretim ve ihracata dayalı büyümenin devam etmesi gerektiğine değinen Sabuncu, enflasyon ve cari açık konusuna da dikkat çekti.

Türk sanayisinin katma değeri yüksek ürünleri üretip, ihraç etmesi gerektiğini savunan Sabuncu, cari açığın ilacının net döviz girdisi sağlayan sektörlerde bulunacağını dile getirdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 3,88 düşüşle, 1 milyar 511 milyon dolarlık ihracata imza attı. OİB’ in 1 Ocak- 31 Ekim 2014 tarihleri arasındaki sekiz aylık ihracatı ise, yüzde 4,59 artarak, 16 milyar 368 milyon dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı da yüzde 6,03 artarak, 19 milyar 784 milyon dolar seviyesine ulaştı.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler