YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otel satılıp işçiye yevmiye verilecek
Otel satılıp işçiye yevmiye verilecek
Otel satılıp işçiye yevmiye verilecek
12 Kasım 2007 / 09:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Haber-İş Sendikası, 25 bin üyesine 1000 YTL 'grev yevmiyesi' verecek. Sendika Başkanı Ali Akcan, "Ödeme için gerekirse evimi satarım." dedi.


Haber-İş Sendikası, greve katılan Telekom personeline 'grev yevmiyesi' adı altında 1000 YTL vermeyi kararlaştırdı. Yaklaşık 25 bin üyesine bu parayı verebilmek için Antalya Kemer'de bulunan 5 yıldızlı otelini satmak için çalışmalarını hızlandıran sendika, Türk-İş bünyesindeki 4 sendikadan da maddi destek aldı.


Personeline verilecek yevmiyenin miktarını açıklamayan Haber-İş Sendikası Başkanı Ali Akcan, "Kimsenin tahmin etmeyeceği bir yevmiyeyi 15 Kasım'da vereceğiz. Üyelerimizi mağdur etmeyeceğiz. Oteli, 2 yıl önce satışa çıkarmıştık. Yani bu konuyla direkt ilgili değil. Ancak, çalışanların parasını ödemek için gerekirse evimi de satarım." ifadelerini kullanıyor.


Haber-İş, Türk Telekom ile yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varamadığı için 16 Ekim'de greve gitmişti. Sendikanın üye aidatlarından kaynaklanan aylık geliri 1,2 milyon YTL'yi buluyor. Yıllık gelirinin toplamı ise 14,4 milyon yeni lira. Sendika Başkanı Akcan'ın verdiği bilgiye göre yıllık giderler ise 8-9 milyon YTL civarında.


Diğer yandan grevin sona ermesi için, Ulaştırma Bakanlığı ile Türk-İş arasındaki görüşmeler sürüyor. Bakanlığın 15 Kasım'dan sonra sürece daha etkin bir şekilde dahil olabileceği ve grevin uzamasını önleyebileceği belirtiliyor.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler