YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortadoğu Tekstil Makineleri Fuarı açıldı
Ortadoğu Tekstil Makineleri Fuarı açıldı
16 Ekim 2014 17:49
"Ortadoğu Tekstil Makinaları Fuarı (OTM 2014)" Gaziantep'te açıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD), Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Gaziantep Ticaret Odası işbirliğiyle Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarda, Türkiye'nin yanı sıra 30 ülkeden 560 firma yer aldı.

Açılışta konuşan Vali Erdal Ata, son günlerde bölgede olağanüstü günler yaşandığını belirterek, fuarın bu açıdan bakıldığında önemli olduğunu ifade etti.

Fuarın, Gaziantep'in işine gücüne baktığını, ülkesi için üretime devam ettiğini gösterdiğini vurgulayan Ata, "Gaziantep bir üretim ve ticaret merkezi. Tekstil de bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir sektör. En fazla istihdam yaratan ve ihracatta önemli yer tutan tekstil sektörü, asla ihmal edilmemeli" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Gaziantep'teki makinelerde kardeşliği, sevgiyi ve barışı dokuduklarını kaydetti.

Şehirde son günlerde negatif bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Şahin, provokatörlerin amaçlarına ulaşamayacağını vurguladı.

Şahin, "Bu şehir yoluna devam edecek. Ortadoğu'daki kanı, gözyaşını kardeşliğimiz durduracak. Bıkmadan usanmadan çalışacağız, çözümün parçası olacağız" dedi.

Kalkınma ve demokrasinin yerelde başladığına dikkati çeken Şahin, bu anlayışla hizmet üretmeye çalıştıklarını dile getirdi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de son günlerde kaos, sokak ve terör olaylarının konuşulduğu Türkiye'de, 500'ü aşkın firmanın Gaziantep'te buluşmasının önemli olduğunu vurguladı.

Huzuru, üretimi ve istihdamıyla Gaziantep'in Türkiye'ye mesaj verdiğini aktaran Koçer, "Ben bu fuarın bölgemizde yaşanan negatif düşünce ve olaylara karşılık, bugün yeni bir düşüncenin, pozitif bir değeri ortaya çıkartması gerektiğine inanıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" ifadesinde bulundu.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da konuşmasında, fuara ev sahipliği yapmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, Gaziantep'e dünyanın her tarafından 560 şirketi getirdikleri için fuar yetkililerine teşekkür etti.

Tekstil sektörünün en önemli üretim ve ihracat merkezlerinden birisi olduklarına vurgu yapan Konukoğlu, "Gaziantep'te tekstil makinası üreticilerimiz bugüne kadar dünya markası olması gerekirken bunu başaramadılar ama bundan sonra da bu konuda elimizden gelen her desteği vermeye hazırız" dedi.

Türk sanayicisi ve mühendislerinin yerli makina yapacak bilgiye ve beceriye sahip olduğunu "Bir firma cesaret edip yaptığı takdirde devamı mutlaka gelecektir" sözleriyle dile getiren Konukoğlu, şunları söyledi:

"Buna güvenmek, hepimiz bunun arkasında durmak zorundayız. Tekstil firmalarını ve tekstil makinacılarını birlikte proje üretmeye davet ediyorum. Gaziantep'ten ocak-temmuz 2014 döneminde tekstil sektörü yatırım tutarı 915 milyon TL olan 47 adet yatırım teşvik belgesi aldı. Bunu fırsata çevirelim, makinalarımızı biz üretelim. Elbirliği ile yaparsak bu işi başarırız."

TEMSAD Başkanı Adil Nalbant ise dünya makine sanayi hacminin 3 trilyon dolar olduğunu bildirdi.

Tekstil makinelerinin dünyadaki hacminin ise 25 milyar dolar olduğunu belirten Nalbant, şöyle konuştu:

"En büyük tekstil makineleri satıcısı Almanya. Çin ise büyük bir hızla geliyor. Bizim makine ihracatımız ise 300 milyon dolar civarında kaldı. Bunu aşamıyoruz. Bu da çok önemli bir rakam. İhracata 1997'de 16 milyon dolarla başlamıştık şu anda dünyada 17. sıradayız."

Çin ve ABD'nin ardından 2 milyar 174 milyon dolarlık ithalatla Türkiye'nin üçüncü sırada yer aldığına dikkati çeken Nalbant, 25 milyar dolarlık pazarın yüzde 8'lik bölümünü Türkiye'nin aldığını söyledi.

Nalbant, bu makineleri Türkiye'nin yapması gerektiğini, bu konuda çalışmalar yaptıklarını aktardı.

OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu da Gaziantep sanayisi ve ihracatı hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, stantlar gezildi.

İplik, dokuma, örgü, boya, baskı-terbiye ve konfeksiyon makinalarının yeni modelleri ve ürünlerinin sergilendiği fuar, 19 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler