YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortadoğu çalışıyor, doğu ve batı yatıyor
Dünyanın farklı kentlerinde işbaşında geçirilen saatleri mercek altına alındı. Dünyada çalışanlar, ortalama bin 902 saati işbaşında geçiriyor. İşte en çok ve en az çalışan kentler:
Ortadoğu çalışıyor, doğu ve batı yatıyor
16 Kasım 2009 / 20:03 Güncelleme: 16 Kasım 2009 / 20:19

Dünyada çalışanlar, ortalama bin 902 saati işbaşında geçiriyor. Yılda 2 bin 373 saatle ilk sırada yer alan Kahire, insanların en fazla çalıştığı kent. Çalışma saatlerinin en az olduğu yer ise Fransa'nın ikinci büyük şehri Lyon.

Dünyanın farklı kentlerinde işbaşında geçirilen saatlerin mercek altına alındığı araştırma, bu konudaki farklılıkları ortaya koydu. Bir finansal hizmetler firması, dünyadaki 73 kentte çalışma saatleri, ücret, vergi ve sosyal güvenlik primlerini inceleme altına aldı.

Lyon Son Sırada

Araştırmaya göre, işbaşında geçirilen saatlere bakıldığında en az çalışılan kent, Lyon. Fransa'nın bu ikinci büyük kentinde insanlar yılda bin 582 saat çalışıyor. Bu konuda dünya ortalaması ise bin 902 saat.

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde çalışma saatleri ortalamanın üzerinde. New Yorklular, yılda bin 955 saat çalışıyor. Tokyo'da bu rakam bin 997...

Kahire İlk Sırada

Mısır'ın başkenti Kahire, yılda 2 bin 373 saatle başı çekiyor. Ancak bazı kesimlere göre, işte geçirilen zaman, üretkenliği yansıtmıyor. Kimilerine göre de küresel ekonomide çoğu insan için çalışmak, gece-gündüz devam eden bir süreç.

Teknolojiyle Çalışma Saati Kavramı Değişiyor

Bu konuda teknoloji de devreye giriyor. Örneğin kablosuz internet erişimi sayesinde iş, bilgisayar ortamında eğlence mekanına bile taşınabiliyor. Yani, günümüzde, sınırları çizmek çok da kolay değil.

Bu arada, araştırmaya göre, en az çalışılan kent Lyon'da, işsizlik oranı yüzde 8. Ancak küresel krize rağmen, genel olarak Fransa, yabancı yatırımcıların en fazla yöneldiği ülkeler arasında yer alıyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler