YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyon lobilerini üzecek haber!
Dünya Bankası, Türkiye’nin 2013 büyüme tahminini yüzde 3.6’dan yüzde 4.3’e çıkardı. Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Raiser “Türkiye’deki ilginç gelişmeleri takip ediyoruz. Ortadaki elektriklenme tahminlerimize büyük bir etki yaratmaz” dedi.
Operasyon lobilerini üzecek haber!
19 Aralık 2013 / 11:30 Güncelleme: 19 Aralık 2013 / 15:38

Dünya Bankası, Türkiye’nin 2013 büyüme tahminini yüzde 3.6’dan yüzde 4.3’e, 2014 beklentisini ise 4.5’ten yüzde 3.5’e revize etti. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser ve Ekonomist Cevdet Çağdaş Ünal’ın gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla açıkladığı revizyonlarla, bu yıl için yüzde 6.2 ve 2014 için yüzde 5.2 olan enflasyon öngörüsü ise; sırasıyla yüzde 7.5 ve yüzde 6.2’ye yükseltildi. Toplantıda konuşmasına “Şu anda Türkiye’de pek çok ilginç gelişme yaşanıyor ve biz de bunları takip ediyoruz” sözleriyle başlayan Raiser “Ortadaki elektriklenmenin tahminlerimiz üzerinde büyük bir etki yaratacağını düşünmüyoruz” dedi.


Türkiye’nin gündemi yoğun

Raiser şöyle konuştu: “Bir ülkenin kalkınma vizyonunu koruması ve yapısal reformlara olan inancını devam ettirmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bazen seçimler bunu yavaşlatabiliyor. Türkiye’nin dikkat ve ilgisini iş yapma ortamının iyileştirilmesi gibi yapısal alanda sorunları olan konulara odaklaması gerekir. Türkiye bu konularda ilerleme kaydediyor ama yine de oldukça yoğun bir gündemi olduğunu söylemek gerekiyor. Siyasetle ekonomik gelişim arasında bir bağlantı var.”

Büyümenize saygı duyulacak

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, “Rakamlara baktığınızda Türkiye ortalama yüzde 3.5-4,5 gibi bir büyüme gerçekleştirecek, bölgedeki diğer ülkelere bakıldığında bunun saygı duyulacak bir büyüme olduğu görülüyor” dedi. Türkiye’nin başarısı diğer ülkelere anlatabilmek için ortaklık yapmalıyız. Gerçekleştirilmiş ve başarılmış olan işler, diğer ülkelerde ilgi görüyor, dikkat çekiyor” diye konuştu. Raiser, Türkiye’nin sağlık alanında dünyanın en başarılı ülkelerden biri olduğunu belirtti. Raiser, bu durumu diğer ülkelerle yapılan çalışmalarda vurguladıklarını ifade ederek, “Bundan birkaç hafta önce Tokyo’da uluslararası konferansta Türkiye’nin sağlık hizmetleri  konusunda başarılı olan 7 ülkeden birisi olduğuna işaret edildi” dedi.

 

STAREKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler