YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
OPEC petrol üretim kotasını değiştirmedi
OPEC petrol üretim kotasını değiştirmedi
05 Haziran 2015 21:09
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, günlük 30 milyon varil olan petrol üretim kotasına devam kararı aldı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirilen ve üye 12 ülkenin petrol bakanlarının katıldığı 167. Bakanlar Toplantısı, yaklaşık 2,5 saat sürdü. Toplantıda alınan karar, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Günlük 30 milyon varil olan petrol üretim kotasının devamına karar verildiği belirtilen açıklamada, "günlük 30 milyon varil üretim sınırını korumaya karar verildiği" ve üye ülkelerden bu karara "bağlı kalmaları" istendi.

Petrol piyasa görünümünün, arz ve talep beklentisi kapsamında yeniden gözden geçirildiği belirtilen açıklamada, küresel ekonomik iyileşmenin istikrarlı hale geldiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, üye ülkelerin bu kararı alarak petrol piyasasında hem üreticiler hem de tüketiciler için uygun olan fiyatların dengeli ve istikrarlı hale gelmesi için yükümlülük altına girdiği belirtildi.

Basın toplantısında konuşan OPEC Genel Sekreteri Abdulselam El Bedri, OPEC'in kararının piyasa dengelerinin sağlanması yönünde alındığını ve hedeflenen bir petrol fiyatına sahip olmadıklarını söyledi.

OPEC ülkeleri içerisinde gelir dağılımı farklılığı bulunduğunu ifade eden El-Bedri, "Bizim zengin ve fakir petrol ihracatçılarımız var. Bugünkü karar, bütün üyelerimizin çıkarına göre alınmıştır. Arz güvenliği ve istikrar, bütün üyelerin ve piyasanın çıkarınadır" dedi.

İran Petrol Bakanı Namdar Zangeneh de yaptırımların kaldırılması halinde üretimi artıracaklarını söyledi. Zangeneh, "Bizim piyasaya dönmek için bir anlaşmaya ihtiyacımız yok. Yaptırımlar kaldırıldıktan sonra her zaman piyasaya dönebiliriz ve üretimimiz artırabiliriz" diye konuştu.

Bir sonraki OPEC toplantısı, 4 Aralık 2015'de Viyana'da yapılacak.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler