YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önce zam sonra özelleştirme olacak
Önce zam sonra özelleştirme olacak
Önce zam sonra özelleştirme olacak
12 Kasım 2007 / 09:49 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Enerji konusunda üç aşamalı plan çerçevesinde ilk olarak, elektrik fiyatında artış öngörülüyor. Daha sonra, 2008'in ilk yarısında yapılacak düzenlemeler ve yasal altyapının oluşturulmasıyla otomatik fiyatlandırma mekanizmasına geçilecek.


Enerjide daha rasyonel bir fiyatlandırmaya gidilmesiyle, enerji kitlerinin maliyet ve yatırım ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde gelir elde etmeleri sağlanacak. Bu aşamaların ardından, bir yandan elektrikte özelleştirmeye hız verilecek, diğer yandan özel sektörden yatırım çekmeye ağırlık verilecek.


Bu arada elektrikte özelleştirmeler için tarife değişiklikleri bekleniyor. Tarife değişikliklerinin ardından, geçen yıl satışa çıkarılan ve ertelenen Sakarya, İstanbul Anadolu Yakası ve Başkent Dağıtım Bölgeleri için bilgi güncellemeleri yapılacak ve ardından teklif alma tarihi açıklanacak.


Ertelenen elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi sürecinde, halen tarife değişiklikleri ve sokak aydınlatmaları konusunun netleşmesi beklenirken, yetkililer tarife değişikliği zaruretinin bulunduğunu ve bu olmadan özelleştirmelerin yapılamayacağını kaydetti.


Yetkililer, Başkent, Sakarya ve İstanbul Anadolu Yakası için teklif alma aşamasına gelen daha sonra ertelenen ihale sürecinin devam ettiğini, sadece finansal bilgiler gibi bazı konularda güncellemelerin yapılarak, yatırımcıya bildirileceğini belirterek, bunun dışında sistemin aynı olacağını, ertelenen teklif alma tarihinin açıklanacağını ifade etti.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler