YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenciler nükleer eğitimi için Rusya'ya gidecek
Öğrenciler nükleer eğitimi için Rusya'ya gidecek
09 Ekim 2014 21:07
Akkuyu Nükleer A.Ş, Rus Bilim ve Kültür Merkezinde nükleer enerji alanında Rusya'da eğitim alacak 83 Türk öğrenciye uğurlama gecesi düzenledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, nükleer enerji eğitimi almak için Rusya'ya gönderilecek öğrencilere, "Onurlu bir görev üstlendiniz. Ülkemizin ilk nükleer santralinde teknik personel olarak görev alacaksınız" dedi.

Etkinlikte konuşan Sert, öğrencileri tebrik ederek, "Siz, başarılı olduğunuzu defalarca ispat etmiş insanlarsınız. Yarışma ve mülakatları başarıyla geçtiniz. En ufak şüphem yok ki siz orada da başarılı olacaksınız. Bizim kültür temsilcilerimiz olarak Rusya'da ayrı bir görev üstlenecek ve hayatınıza devam edeceksiniz" diye konuştu.

Öğrencilerin Rusya'da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaları durumunda, kendisiyle ya da Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanlığıyla iletişime geçebileceklerini söyleyen Sert, şunları kaydetti:

"Bundan sonra muhtemelen en çok göreceğiniz kişilerden biri ben olacağım. Zaman zaman sizleri Rusya'da ziyaret edeceğiz. Orada üç dönemdir eğitim alan arkadaşlarınız ve Akkuyu'nun temsilcileri var. Onlar da size yardımcı olacaktır. Onurlu bir görev üstlendiniz. Ülkemizin ilk nükleer santralinde teknik personel olarak görev alacaksınız."

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov da öğrencilere, "Bundan sonra Rosatom'un desteği yanınızda olacak. Rusya'daki eğitiminizi başarıyla tamamlayacağınıza inanıyorum" dedi.

Etkinlikte gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Akhundov, Akkuyu nükleer santralinin ÇED raporu sürecinde bir sıkıntı yaşamadığını belirterek, "Daha önce Türkiye'de nükleere ilişkin bir ÇED raporu almamıştı. Biz, bu durumun yıl sonuna kadar çözülmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Seneye yatırımlar 3,5 milyar dolara ulaşacak"

Akhundov, ÇED sürecinin Akkuyu Nükleer A.Ş'nin yatırımlarında bir aksamaya sebep olmadığına dikkati çekerek, "Biz Rusya ve Rosatom olarak yatırımları yapıyoruz. Şu ana kadar projeye 2 milyar dolar yatırım yapıldı. Rusya tarafı yatırımlarda bütün görevini yerine getirecek. Seneye yatırımlar 3,5 milyar dolara ulaşacak" diye konuştu.

Rusya ve Türkiye arasında nükleer santralle ilişkin yapılan hükümetlerarası anlaşmaya göre izinler alındıktan sonra inşaatın 7 yılda tamamlanacağını hatırlatan Akhundov, "Biz Akkuyu'yu daha hızlı yapacağız. ÇED'den sonra TAEK'ten inşaat lisansı alınması konusu var. Bu sürecin daha hızlı tamamlanacağına inanıyoruz" dedi.

 

AA

21:49
 // Rasim DUMAN
1. Su andan itibaren bu 83 ogrenci, "kritik personel" mahiyetinde kabul edilmeli ve cok ciddi sekilde korunmalidir. Turkiye'nin nukleer tesis ve teknolojilere sahip olmasini istemeyen ser odaklari, bu ogrencilere karsi hain eylemlere basvurabilir. Bunun misallerini daha once gorduk ve yasadik.
2. Bu ogrencilere, dusman devletlerin istihbarat teskilatlari tarafindan "kanca atilabilir". Ne demek istedigimi bu islerin ehli olanlar anlamistir.
3. Bundan sonra bu ogrencilerin herhangibir yere, toplu olarak sevk ve seyahat etmelerinden sakinilmalidir. Aksi halde, suikastcilar icin cok kolay lokma olurlar. Vehimli bir insan oldugumu kimse dusunmesin, sadece son 50 sene zarfinda bu mevzular ile alakali hadiseler incelenirse, ne kadar hakli oldugum anlasilacaktir....
09 Ekim 2014 21:49
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler