YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
OECD, Türkiye için büyüme beklentisini yükseltti
OECD raporunda, Türkiye için 2016 ve 2017 yılında yüzde 4'e yakın bir ekonomik büyüme öngörüldü. Raporda, Avro Bölgesi'ndeki büyüme beklentisinin 2016'da yüzde 1,6, 2017'de 1,7 olduğu kaydedildi.
OECD, Türkiye için büyüme beklentisini yükseltti
01 Haziran 2016 / 21:00 Güncelleme: 01 Haziran 2016 / 21:20

Asgari ücretteki keskin artış ve sosyal transferlerin artırdığı özel sektör tüketiminin etkisiyle 2016 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4'e yakın büyüyeceğini öngören OECD, 2017 yılında ise büyümenin bir miktar yavaşlamasını beklediğini bildirdi. 2016 yılında GSYH büyüme oranının yüzde 3,9 olacağını tahmin eden OECD'nin 2017 için beklentisi ise yüzde 3,7.

OECD bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelere de yer verdi. Türkiye'de güçlü büyümenin iç talep tarafından yönlendirildiğini, kısa vadede makroekonomik politikaların destekleyici olduğunu belirtirken, her iki yönlü olarak ciddi riskler olduğunu da vurguladı.

İŞTE OECD'NİN TÜRKİYE İÇİN DEĞERLENDİRMESİ

"GSYH büyümesinin 2016 ve 2017'de yüzde 4'e yakın olmaya devam etmesi öngörülüyor. Asgari ücrette ve sosyal harcamalarda 2016 yılı başlarında yapılan güçlü artış özel sektör tüketimini artıracak. Bununla birlikte, istihdam maliyetinin artması rekabet gücüne ve ihracatazarar verecek. Kısa vadede hanehalkı gelirlerinde artış ortadan kaybolmasına bağlı olarak 2017'de büyümenin bir miktar gerileyeceğiöngörülüyor.

İşletmeler ve hanehalkı güveni, ağır bölgesel jeopolitik gerilimler ve zorlu bir iç siyasi iklime bağlı olarak kırılgan olmaya devam ediyor. Hükümetin 2016 Eylem Planı'ndaki önemli maddelerin uygulanması, hem yurt içi hem de uluslararası güveni iyileştirir veyatırımı, büyümeyi destekler.

Verimlilik iş dünyasındaki parçalanmlışlık tarafından baltalanıyor. Düzenleyici çerçevedeki eksiklikler nedeniyle verimli şirketler tam potansiyelleriyle büyüyemiyorlar. Aynı zamanda, düşük verimlilikteki şirketler, kurallar ve düzenlemelerin tam olarak uygulanmamasısayesinde ayakta kalmaya devam ediyorlar. Bu durum, kaynakların düşük verimli şirketlerden yüksek verimli şirketlere kaymasının desteklemesi yönündeki çağrıların çıkmaza girmesine yol açıyor."

haçlı kafası
 // ali
kredi notunu üşük gösteriyorlar dolayısıyla faizler pratikte emsal ülkelerin tam iki katı fazla oluyor. hal böyle olunca yüksek faizle emekleri sömürüyorlar. ekonomik olarak bunun kurtuluşu faizsiz bir sistem, nitelikli üretiim, istikrar (hepsi aynı anda olmak zorunda) başkada çaresi yok!...
01 Haziran 2016 17:01
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler