YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obezite vergisi geliyor mu?
Obezite vergisi geliyor mu?
02 Kasım 2013 13:14
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde obezite vergisi gelebileceği yönündeki haberlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

AK Parti'nin Kızılcahamam ilçesinde bir otelde düzenlediği 21. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılan Bakan Şimşek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şimşek, yeni dönemde obzite vergisi gelebileceğine yönelik basında çıkan haberlerle ilgili bir soru üzerine, İktisat Kongresi'nde gündeme getirilen bu konunun sadece üzerinde çalıştıkları bir husus olduğunu söyledi.

Somit bir durumun olmadığını ifade eden Şimşek, "Yani somut bir şey yok. Dünya uygulamamlalarına bakacağız. Sadece bir ön çalışma. Dolayısıyla yarın öbür gün şu veya bu vergi gündeme gelecek, artacak şeklinde bir yaklaşım doğru olmaz. Sadece varsayımsal bir soruya varsayımsal bir cevap verdim. Bu yönlerde bir çalışma olacak mı bakıyoruz" diye konuştu.

"Bu yönde bir takım trendler başladı"

"Nasıl bir uygulama olabilir" şeklindeki soru üzerine, Bakan Şimşek, şunları kaydetti:

"Bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde olsun, bazı diğer ükelerde olsun bu yönde bir takım trendler başladı. Önemli olan içerik ve girdilere bakabiliriz. Yönetilebilmesi kolay olacak. Muhtemelen obeziteye yol açan bazı hammadeler var. Bazı girdiler var. Belki onlar üzerinden gidilebilir.

Ama dediğim gibi sadece ve sadece fikir jimnastiği yaptığımız konulardan bir tanesi. Somut bir şey yok, yapılmış bir çalışma yok. Yarın öbür gün pat diye yeni bir vergi gündeme gelmeyecek. Çevreyi koruma, insan sağlığını krouma noktasında tabiiki vergiler devreye girebilir. Enerji verimliliğini artıracak teşvikler, vergiler gündeme gelebilir. Henüz sadece ve sadece fikir jimnastiği düzeyinde somut bir şey yok."

 

AA

20:26
 // Oktay D gezer
Sn Bakanın aklına karpuz kabuğu düşmüş ki Maliyeciler vergi konusunda fikir cimnastigine başlamış,vay halimize!!!Lutfen1)gelir duzeyimiz(özellikle benim gibi emekliler de dahil) bırakınız kuzey Avrupayı AB ortalama gelir düzeyinin %80nine bile yaklaşmadan akaryakıt vergileri dahil hiçbir sekilde bizi Avrupa ile mukayese etmeyiniz2)özellikle ortaAnafoluda yıllarca yetecek miktarda binlerce MegaWatt elektrik üretimine yeterli kömür reservlerimiz dururken ve bozalar ne yapacagımıza karar veremezler bana cari açığın enerji ithalinden ileri geldigi mazeretini her iki cümlede bir kimse söylemesin!Saygilarimla(dost acı söyler )!!!...
02 Kasım 2013 20:26
14:10
 // İMKB
Devlet borsada kazananlardan vergi alsın. Ekstradan zenginlik vergisi olsun. Bir de, deniz vergisi istiyorum. Çünkü ben halk'ım ve benim dediğim olmalı.
Not: denize nazır villaları olanlar, mümkünse bu ülkeden def edilmeli. Onların haram parasından vergi olmaz. El konulur. Evet, bu kadar sosyalistim...
02 Kasım 2013 14:10
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler