YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama yenildi borsa sevindi
‘Borsalar istikrardan beslenir’ paradigması, Wall Street’teki tepkiyle darbe yedi. ABD’de Başkan Obama’nın partisi, senatoda kanun yapıcı çoğunluğu kaybetti. Ekonomik reformlar tehlikede, ama borsa yükseldi
Obama yenildi borsa sevindi
21 Ocak 2010 / 09:21 Güncelleme: 21 Ocak 2010 / 09:25

Barack Obama Beyaz Saray'daki bir yılını doldurduğu gün siyasi kariyerindeki en ağır darbeyi aldı. Demokratlar 1972'den beridir Massachusetts eyaletinde kesintisiz zafer ilan ediyordu. Son olarak Kennedy ailesinden Edward Kennedy bu eyaletten biri olarak senatör koltuğunda oturuyordu.

Kennedy'nin geçen yıl ölümü üzerine eyalette ara seçim yapıldı ve demokratlar dün tarihi bir yenilgi alarak Kennedy'nin koltuğunu cumhuriyetçi senatör adayı Scott Brown'a kaptırdı. Böylece Obama döneminde demokratlar Amerikan meclisinde, sağlık reformu da dahil istedikleri kararları rahatça alabilmelerini sağlayan yüzde 60'lık çoğunluğu kaybetti. 100 üyeli Senato'da artık 41 Cumhuriyetçi bulunuyor.

Siyasi ve ekonomik istikrarla beslenerek dünyanın en büyük borsası haline gelen Wall Street bu kez ABD’de ortaya çıkan politik krizle bayram yaptı. Dün görevdeki birinci yılını kutlayan ABD’nin Demokrat Partili Başkanı Barack Obama iktidardaki en ağır yenilgisini Massachusetts eyalet seçimlerinde Cumhuriyetçiler’e karşı kaybederek alırken, New York Borsası ve dolarda hızlı yükselişler yaşandı. Obama’nın partisi 40 yılı aşkın süredir kalesi konumundaki Massachusetts’te Cumhuriyetçiler’e karşı kaybederken ABD Senatosu’nda da tek başına karar alma yetkisi tanıyan 60 oyluk barajın altına düştü. Bu durum Obama’nın sağlık reformu, FED Başkanı Ben Bernanke’nin atanması ve ekonomik politikaları içeren bir dizi kanun değişikliğini tek başına yapabilme gücünü de ortadan kaldırmış oldu. Barack Obama için politik arenada dikensiz gül bahçesi dönemini bitiren gelişme, New York’taki finans baronları tarafından olumlu algılanırken, piyasaların tepkisi dünya genelinde şaşkınlık yarattı. Çünkü ‘Borsalar ancak siyasi istikrarla gelişebilir” paradigması bu gelişmenin ardından sekteye uğradı.

BİLANÇOLARLA DÜŞÜŞE GEÇTİ

Dow Jones Endeksi seçim sonuçlarının ardından başta sağlık ve ilaç şirketlerinin önderliğinde önceki gün yüzde 1 değer kazanırken, dün açılışta 1.42 değer kaybetti. Dow Jones’un güne düşüşle başlamasında başta BOFA’nın beklenenden fazla gelen zararı ve açıklanacak diğer bilanço beklentileri etkili oldu.

Çin’de kredi korkusu

Çin’de ekonomi yetkililerince, bazı bankalara ocak ayının geri kalanında kredi vermeyi durdurma talimatı verilmesi, başta Asya olmak üzede dünya piyasalarını tedirgin etti. Asya borsalarındaki düşüşten Avrupa borsaları da nasibini aldı.

ABD ve Yunanistan Euro’yu yere serdi

ABD piyasalarındaki yükselişe Yunanistan tahvillerinden kaçış eğiliminin yeniden hız kazanmasıyla dolar, Euro karşısında 5 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Yunan tahvillerinin faizi 10 ayın en yüksek seviyelerini zorlarken dolar, Euro karşısında değer kazanıyor. Euro/dolar paritesi bir günde 1.44’ten 1.4150’ye kadar indi. Dolar, Euro karşısında bir günde yüzde 2’ye yakın değer kazandı. HSBC’nin Londra döviz stratejisi başkanı Paul Mackel, “Euro/dolar, piyasanın ABD’de (senato ve temsilciler meclisi) seçimler sonrası mali durumun ne olacağını yeniden değerlendirdiği şu sıralarda en azından kısa vadede satış baskısı altında kalmaya devam  edecektir... Eğer piyasa ABD’nin mali görünümünün iyileştiğini değerlendirmeye başlamışken euro bölgesindeki bozulma devam ediyorsa  bu eurodan çıkmak için geçerli bir sebep sunuyor” dedi. Bankacılar paritenin  1.4295 seviyesinin altına inmesinin önemli olduğuna da dikkat çektiler.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler