YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O YHT seferleri 17 Aralık'ta başlıyor
O YHT seferleri 17 Aralık'ta başlıyor
12 Aralık 2014 07:30
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul-Konya Yüksek Hızlı Tren seferinin 17 Aralık'ta başlayacağını söyledi.

İstanbul - Konya Yüksek Hızlı Tren seferinin 17 Aralık'ta başlayacağını söyleyen Bakan Elvan, TİB'in yeniden yapılanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
İranla tır krizinde son durum nedir? Kuyruk azaldı mı? Sorun şimdilik mi sona erdi, bu meselenin kesin çözümü nedir?

Geçici bir çözüm ortaya kondu. Biliyorsunuz bir aydır anlaşmamız gereği İran'ın uyguladığı yöntem, sistem neyse aynısını uygulamak zorundayız. İran yıllarca tek taraflı tırlardan ücret alıyor. Bizde ücreti kaldırmaları yoksa bizim de ücret alacağımızı söyledik. Biz de almaya başladık. Sonra İran, mühürleme yöntemini başlattı. Biz de uygulanış şeklinin uygun olmadığını söyledik. Yoğun kuyruk oluşması sonucu İran, uygulamayı kaldırdı. İki taraflı ücret uygulamasına geçtik. Dün 495 tır İran tarafına geçti. Birkaç gün içinde bu kuyruk eriyecek. Aslında bu uygulamadan rahatsız değiliz. İran'ın bize bir önerisi varsa değerlendireceğiz

Ankara - İstanbul arasında şu anda çalışan Yüksek Hızlı Tren (YHT), daha da hızlanacak mı? Yoksa son hali bu mu? İstanbul- Eskişehir arası hızlanacak mı, bu çalışmalarla?

Bazen 3 buçuk bazen 3 saat 45 dakika seyahat süresi var. Ankara - İstanbul arası 3 saat olacak. Çalışmalar -bitince Ankara - İstanbul arası 3 saate düzelecek. Ancak doluluk oranı iyi, yüzde 90 doluluk oranı var ve vatandaşlarda da memnuniyet söz konusu. Tüm bu yüksek hızlı trenlerde olan sıkıntı şu; her yerde aynı hızla gitmesi mümkün değil. Dolayısıyla bizim şu anda bir sıkıntımız yok. Süreyi yarım saat kısaltacak çalışmalarımız devam ediyor.
 
Özellikle Adapazarı tarafında iyileştirme yapacağız. Tünel inşasında sıkıntılarla karşılaşılmıştır. Orda bir problem var. Açıkçası Adapazarı'nda güzergah itibariyle uzun dolaşıyoruz. Bu projelerimiz tamamlayacağız.

Yine Ankara - İstanbul arasında yeni bir hızlı tren projesi planlandığına yönelik haberler var. Öyle mi? Proje ne içeriyor, ne zaman hayata geçecek?

İlk seferleri 17 Aralık'ta yapacağız

Konya - Eskişehir arası devam ediyor. Biliyorsunuz 17 Aralık'ta Şeb-i Aruz olacak Konya'da. İstanbul'a ilk seferi 17 Aralık'ta açılışla başlatacağız. Mevcut olarak Afyon - Uşak arasındakinin ihalesine çıktı. Orada da çalışmalara başlayacağız. Herhangi bir sıkıntımız yok. Biz bundan sonraki süreçte metropol kentler dışında hızlı treni tercih edeceğiz. Taşımacılığın hızlı trenle yapılması şart oldu.

Bir de ''milli'' yüksek hızlı tren konusu var. O konuda hangi aşamalar geçildi neredeyiz?

Demiryolu taşımacılığında çok önemli hedeflerimiz var. Bizim çok önemli yatırımlarımız olacak 2023 yılına kadar. Biz istiyoruz milli hızlı trenimizi kendimiz yürütelim. Cari açığımız yüksek. Bunu kapatmak için milli kaynaklarımızı kullanalım istiyoruz. 22 Aralık'ta ihale olacak. Mühendislik tasarımın da tamamlanır tamamlanmaz üretim aşamasına geçmiş olacağız. Mili trenimizi 2018'de tamamlayıp, raylara indirmek istiyoruz.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler